Korak bliže mladima
„Tu smo da te saslušamo i uradimo sve što je u našoj moći da te podržimo u tvojim aktivnostima” – ideja je vodilja tročlanog tima Kancelarije za mlade Beograda. „Otvorena vrata” ovog kutka za omladinu od danas pa svakog utorka od 11 do 14 časova u prostorijama Palate Beograd u Masarikovoj ulici omogućiće mladima da bez prethodne najave, formalnosti i sličnih prepreka dođu i dobiju potrebne informacije o konkursima, projektima, zaposlenju, volonterskom radu, stažiranju...
Osim njih, mladima od 15 do 30 godina biće na raspolaganju i oko 20 volontera kojima će omladinci moći da predstave svoje ideje, aktivnosti, probleme ili potrebe.
– Kancelarija, koja je osnovana još u maju ove godine, radi na informisanju i pružanju svake vrste servisa mladim Beograđanima u skladu sa mogućnostima. Osmišljena je po uzoru potvrđenom u praksi zemalja članica Evropske unije. Da je u inostranstvu sve urađeno do sitnica potvrđuje i slična kancelarija u Berlinu u kojoj postoji sektor koji se isključivo bavi problematikom takozvanog klabinga za mlade – objašnjava Kosta Andrić, direktor kancelarije.
Pružanje podrške u saradnji sa obrazovnim i kulturnim institucijama, Nacionalnom službom zapošljavanja, organizacionim jedinicama Gradske uprave, nevladinim organizacijama kroz aktivno uključivanje mladih u društvene tokove i njihovo informisanje, samo su neki od zadataka ove kancelarije. Na bogatoj internet stranici ove posebne organizacije (www.kancelarijazamlade.beograd.gov.rs) nalaze se, između ostalog, i linkovi za razne sajtove, kontakte i podatke institucija, ustanova i udruženja koji mladima mogu da budu značajni. Sajt je obogaćen i edukativnim smernicama o ljudskim pravima i aktivizmu mladih.
Dobar primer je slučaj momka koji je u Beogradu završio matematičke studije sa najboljim ocenama. Ovaj mladić je zatražio pomoć od zaposlenih u kancelariji jer nije znao, kada je konkurisao za nastavak studija na prestižnom Univerzitetu „Berkli”, da Ministarstvo omladine i sporta i Gradski sekretarijat za sport mogu da ga podrže kroz fond „Mladi talenti”. Naš sagovornik uverava da su nadležni uspeli da pomognu mladom matematičaru u pripremi dokumentacije i popunjavanju prijava, tako da se sad, dodaje prvi čovek ove organizacije, momak iz Beograda nalazi na američkom univerzitetu.
– Po isteku Univerzijade mnogi ljudi su nam se javljali sa željom da postanu volonteri. Posle proslave Dana mladih, koji je obeležen 15. avgusta, više od 200 ljudi prijavilo se da radi u omladinskim organizacijama. Na našu adresu stiglo je oko 150 i-mejlova, kojih inače primimo oko 40 u toku dana. Sadržaj većine elektronskih poruka je veoma afirmativan, jer mladi najčešće traže podršku za delovanje i ne doživljavaju nas kao socijalnu ustanovu – zaključuje Kosta Andrić. Iz budžeta grada je za rad kancelarije ove godine odvojeno 18 miliona dinara.
M. R. B.
Подели ову вест
Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.


