Чесница крила тринаест дуката
Уместо испред Теразијске чесме традиционално ломљење божићне чеснице организовано је, јуче у подне, на платоу испред Старог двора. Свечаности је присуствовало неколико стотина Београђана, а да би се избегла гужва, старији суграђани су замољени да предност при ломљењу чеснице дају деци. Овогодишња прослава Божића била је намењена управо најмлађима, па су тим поводом на славље позвани и штићеници домова и установа за децу без родитељског старања "Дринка Павловић", "Моша Пијаде", "Јован Јовановић Змај", као и Центра за заштиту одојчади, деце и омладине у Звечанској улици.
За припрему чеснице, коју већ 16 година заредом Београђанима на Божић поклања Унија пекара Србије, утрошено је седам сати. Највећа од три изложене погаче, коју је поводом пет деценија рада направилa пекарa "Тома", била је тешка 30 килограма. У овој чесници, међу свежим тестом испеченим са љубављу, крило се чак 13 дуката – шест златника и седам сребрњака.
Једна од првих која је у парчету чеснице пронашла златни новчић била је девојчица Софија, узраста непуне две године. Софијина мама Биљана поделила је са нама радост због среће која се осмехнула њеној мезимици.
– Мало сам изненађена, нисам очекивала да ће баш нама припасти златник. Надам се да ће нам у овој години он донети срећу, здравље и благостање – рекла је Биљана.
Божићну чесницу освештао је епископ хвостански Атанасије који је, у име патријарха Павла, окупљеним грађанима честитао најрадоснији хришћански празник. Присутне је поздравио и Зоран Алимпић, вршилац дужности градоначелника Београда, који је рекао да је Божић празник који се прославља код куће, али да је Скупштина града данас кућа свих Београђана.
– И зато смо овде да заједно обележимо наш највећи хришћански празник. Овим чином показујемо да смо део Европе где се вековима поштују хришћанске вредности. Хвала свима који су помогли да овај догађај буде овако лепо организован, а посебно нашим пријатељима београдским пекарима – истакао је Алимпић.
Организатори прославе су Унија пекара Србије, Патријаршија Српске православне цркве, град Београд, Туристичка организација Београда, Министарство иностраних послова и предузеће "Зеленило" Београд. Они су јуче најмлађима поделили и око 350 пригодних божићних пакетића.
Позиву Министарства иностраних послова да учествују на манифестацији и на платоу испред Скупштине града изложе обредне хлебове из својих земаља одазвали су се представници дипломатског кора Немачке, Француске, Италије, Македоније и Холандије.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


