Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Руска застава на дну Арктика

Руска застава на дну Арктика

Вертикални тројац марака приказао је редак догађај: две руске истраживачке подморнице са људском посадом поставиле су руску заставу на дно Арктичког океана и тако симболично ставиле Арктик под руски суверенитет. "Застава од нерђајућег титанијума постављена је на дубини од 4261 метара" - изјавио је Владимир Стругацки, потпредседник руског удружења за поларна истраживања, напомињући да је у питању "ризичан и херојски потез", а мисију је упоредио са постављањем заставе на Месец.
Руски ТВ канал "Вести" објавио је да су обе мини подморнице "Мир 1" и "Мир 2" успешно изашле на површину Северног леденог океана пошто су скоро девет сати провеле под водом. Истраживачка експедиција је узела узорке са дна да би обезбедила доказе да подводни планински ланац под именом гребен Ломоносова који пролази поларним регионом, геолошки представља наставак копна Русије.

Топљење поларне капе на Арктику изазвало је такмичење у освајању Северног пола, односно налазишта богата нафтом, земним гасом и другим природним ресурсима. Према одредбама међународног права, пет држава које залазе у Арктички круг - Канада, Норвешка, Русија, САД и Данска - имају право на економско коришћење зоне 320 км од својих обала према северу.

Русија тврди да јој припада већи део који се протеже до самог Северног пола, зато што су, према тумачењу Москве, арктичко дно и Сибир повезани истим континенталним гребеном. Ако у то успе да убеди Уједињене Нације, Русија ће добити право на коришћење огромних налазишта нафте и гаса у троуглу Мурманск-Чукотка-Северни пол.

Канада се не слаже са оваквим схватањима…

Спомен-серија се састоји из вињете (горе) и две марке од по 8 рубаља испод вињете. На вињети се види матични брод и текст на руском језику

"Током "дубинске" екскурзије 2. августа 2007. постављена је руска застава на дну Северног леденог океана". На средњој марки приказана је мини подморница "Мир 1", а на доњој се запажа мапа Северног пола са приказом руске заставе на дубини од 4300 метара. Марке су израђене у вишебојном офсету.

В. П.

Коментари2
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.