Најбољи "Од гроба до гроба"
ПАЛИЋ – "Златни торањ" за најбољи филм 13. фестивала европског филма који је синоћ завршен у Палићу припао је филму "Од гроба до гроба" Јана Цвитковича. Ова словеначко-хрватска копродукција награђена је за "оригинално преплитање хуманог и филозофског у причању приче о нашим необично обичним животима", наводи се у образложењу жирија којим је председавала наша глумица Неда Арнерић, а у којем су радили: Бенедек Флигауф, редитељ из Мађарске, немачки редитељ Дитрих Бригеман, аустријска глумица Франциска Вајс и домаћи сценариста и редитељ Срђан Кољевић.
"Палићки торањ" за најбољу режију припао је филму "Глуварење" Михаела Главогера, за "упечатљив уметнички приказ изазова савремене Европе", образложио је жири фестивала који је све одлуке донео већином гласова.
За јединствен уметнички израз "Палићки торањ" припао је немачком филму "Делинквент" Детлева Бука, "за храбро истраживање непријатних истина о свету урбаних малолетника", док је Специјална награда за најбољу глуму припала Килијану Марфију и филму "Доручак на Плутону" Нила Џордана. "Овај филм проналази изузетан, хуморан и хуман угао у сучељавању судбине појединаца са бројним историјским временима" стоји у саопштењу жирија главног такмичарског програма Палићког фестивала европског филма.
Међународни жири критике, у којем су радили: Роналд Берган из Велике Британије, др Мартин Џон Блејни из Немачке и Кристијан Монгард из Данске, Специјалну награду у програму "Паралеле и судари" доделио је чешком филму "Нешто као срећа" Бохдана Слама, док је главно признање овог програма, "Горки лист", награда за толеранцију и 3.000 евра припало бугарском остварењу "Лејди Зи" Георгија Ђулгерова јер "са великом саосећајношћу и стилском оригиналношћу третира потешкоће аутсајдера у друштву које је у транзицији".
Саопштавајући одлуке на јучерашњој конференцији за новинаре, Дитрих Бригеман је истакао је да сваки од филмова у главном програму имао нешто што би требало наградити. Срђан Кољевић је додао да је овогодишње одлучивање жирија било ствар компромиса и да он сматра да српски филм "Сутра ујутру" заслужује да буде награђен као и да, ако се већ једна од награда додељује филму "Доручак на Плутону" Нила Џордана, онда би то требало да буде главна награда. Председник жирија, глумица Неда Арнерић, открила је да се у расправи о наградама размишљало и филмовима "Тајна" из Италије, "1:1" из Данске и "Гарпаструм" из Русије.
Организатори фестивала подсетили су да је приказано 60 филмова и да је Палић посетило више од 90 гостију из света филма. Надају се да ће у наредним годинама бити више домаћих остварења, да ће се поправити биоскопска инфраструктура и да ће фестивал имати знатно већи буџет, јер је то неопходно.
Пре синоћног проглашења победника, уручења награда и затварања фестивала, као последњи у главном програму приказан је једини домаћи представник, филм "Сутра ујутру" Олега Новковића.
– Сценарио је изузетно искрено написан и препун емоција. Свеж је и другачији, нудио је много и био захтеван за редитељску и глумачку интерпретацију – истакао је редитељ Новковић и додао да је свесно прекршио многа правила демистификујући тако редитељски процес. Он је додао да ће се и убудуће бавити појединцима са маргине и да му је важно да прича буде универзална и да функционише било где.
Филм "Сутра ујутру" биће приказан на фестивалима у Мотовуну, Монтреалу, Александрији, Копенхагену и Котбусу, а домаћа биоскопска дистрибуција најављује се за крај августа.
Након затварања фестивала, ван конкуренције, приказан је филм "Лет United 93" Пола Гринграса, у којем је приказана борба путника јединог авиона који 11. септембра 2001 није ударио у планирану мету терориста.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


