Четвртак, 18.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Последњи плес

Последњи плес
Београдски "New Work": нови рад кореографа Линехана Фото Ђорђе Томић

Последње две вечери на Белефу, у петак и суботу, на Новој сцени Београдског драмског позоришта публика ће моћи да гледа савремени плес – два комада британског кореографа Чарлса Линехана: "New Work" и "Grand Junction"(Велика раскрсница). Реч је о премијери у петак, и репризи наредне вечере, обе у уобичајено време – у 21 сат.

На последњој прес конференцији на овогодишњем Белефу новинарима се представио уметник из Лондона. Испричао је како је настала представа, "New Work", која први пут излази пред гледаоце:

– У фебруару сам две недеље био у Београду, водио радионицу са 25 младих плесача из Србије, Македоније и Румуније и тада смо се договорили, са Белефом, да са одабранима из групе направим представу за ваш летњи фестивал. И дошао сам поново овамо, опет на две недеље, да то реализујемо. У то је укључен и British Council и београдска "Станица", сервис за савремени плес. Осим са играчима, имао сам и лепу сарадњу са Гораном (Симоноски) и Иваном (Антић), члановима Belgradeyard Sound System-a, који уживо изводе музику у којој је доста македонског звука.

У полусатном комаду "New Work" наступиће пет плесача из Београда и Букурешта: Драгана Булут, Марија Баронцеа, Невена Танасијевић, Ненад Милошевић и Предраг Радованчевић.

Поменута "Велика раскрсница" је гостујући комад са репертоара Плесне трупе Чарлса Линехана. Овде кореограф, инспирисан композицијама Џулијана Свејлса, истражује психолошке промене у односу два извођача: Карла Пакемара и Андреје Раух. Пре четири године, играчки комад наручио је Линехану лондонски фестивал савременог плеса Dance Umbrella, а после је игран на многим европским и америчким сценама. И, овога викенда, два пута је пред Београђанима у театру на Црвеном крсту.

Иначе, Чарлс Линехан своју "Раскрсницу" мало преправља, прерађује је за Ирски плесни театар. Друга лепа новост у уметничкој биографији овога кореографа је да га у септембру очекује премијера у угледном лондонском Sadler’s Wells-у, а ради се о комаду који спрема за бивше солисте Краљевског балета данас окупљене у трупи названој George Piper Dances.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.