Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Варнице у „Застави оружје”

Варнице у „Застави оружје”
Синдикалци слогу заменили свађом око чланства (Фото М. Игњатовић)

Крагујевац – Крагујевачки оружари, окупљени око некада најјаче и најсложније синдикалне организације у Србији, данас су разједињени, а последњи сукоби прете да поремете и производњу у једној од највећих фабрика наменске индустрије у земљи. Синдикат „Независност“ оптужио је колеге из Самосталног синдиката и генералног директора „Заставе оружје“ Радета Громовића да врше притисак на њихове чланове, као и да им незаконито оспоравају репрезентативност.

Према речима председника „Независности“ Миломира Вељовића, у фабрици се спроводи „тихи терор“ над њиховим члановима, а циљ Самосталног синдиката и руководства „Заставе оружје“ је да „елиминишу једини аутентични синдикални покрет“ у крагујевачкој фабрици оружја. Вељовић је најавио да ће због претњи и уцена синдикат „Независност“ у понедељак поднети кривичне пријаве против чак 11 руководилаца фирме, међу којима је и генерални директор Громовић.

– Иако имамо довољан број чланова, колеге из других синдикалних организација и директор Громовић не желе да верификују нашу репрезентативност. Поднели смо 345 приступница, двадесетак више него што је потребно, али они одбијају да их потврде. Самостални синдикат и руководство фабрике имају за циљ да нас униште, а о њиховој спрези најбоље говори то што су руководиоци фирме чланови Самосталног синдиката, а председник тог синдиката заменик председника Управног одбора фирме – објаснио је Вељовић и навео да се синдикат „Независност“ већ обратио за помоћ међународним радничким покретима.

Драган Илић, председник Самосталног синдиката, одбацио је оптужбе колега из „Независности“ и за „Политику“ изјавио да тај синдикат има „свега педесетак чланова“.

– На раднике нико не врши притисак, поготово не Самостални синдикат. Фабрика има 2.150 радника, а Самостални синдикат 1.880 чланова – рекао је Илић. Потврдио је да су руководиоци фирме и генерални директор чланови Самосталног синдиката, и навео да је то „уобичајена ствар“.

Будући да им се у фабрици оспорава репрезентативност, синдикат „Независност“ ће, како су најавили његови лидери, заштиту својих права потражити на суду.

– Немамо коме другом да се обратимо, имајући у виду да више не постоји републички одбор за утврђивање репрезентативности синдиката. На суду ћемо тражити и одговорност руководилаца против којих смо поднели кривичне пријаве за мобинг. Многи радници су изложени страховитим притисцима, прети им се отказом и умањују им се плате. Кажњавају се само зато што су наши чланови – рекао је за наш лист Вељовић.

Оптужбе „Независности“ да је шиканирао раднике директор Громовић је у изјави за „Политику“ назвао „ноторним глупостима“.

– Руководство фабрике је неутрално у погледу синдикалног организовања. Захтев „Независности“ нису прихватили ни други раднички лидери, будући да је тај синдикат, уместо оригинала, поднео само копије приступница – казао је Громовић, чија чланска карта Самосталног синдиката датира од пре двадесетак година, када је почео да ради у фабрици.

Бране Карталовић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.