Више од игре
КРАЉЕВО – По неком неписаном правилуе жене се лошије од мушкараца сналазе у бизнису, политици, спорту, посебно на челним местима... а за оправдање оне често користе духовит одговор – зато што код куће за саветнике немају жене. Е, у краљевачкој трећој месној заједници, званој Женева, од ове такмичарске сезоне, под именом ,,Стара чаршија", којим Краљевчани још називају овај део града, постоји фудбалски клуб где су оснивачи, функционери, саветници искључиво жене. Женска је управа клуба, надзорни и извршни одбор, а мушки је играчки ,,погон" са тренером.
Идеја за здраво тело и дух
Многи би се одмах упитали каква ли је игра док жене ,,свирају", али није Мирјани Поповић, Емилији Димовски, Милени Бакшуновић, Бојани Милосављевић и Љиљани Љубисављевић био на уму најпре успех мерен резултатима утaкмица, бројем голова у противничкој мрежи...
– Желеле смо да децу изведемо на ваздух, да им омогућимо да се играју, да слободно време не троше у кафићима и на улици већ да се играју, да науче да подносе поразе, да се не понесу претерано у победи – објашњава Мирјана Поповић, председник управе клуба. – У нашем крају много је деце на странпутици, у додиру са дрогом, нездравим животом. Истина, најпре смо намеравале да оснујемо женски фудбалски клуб, али кад смо увиделе да би одмах био у вишем рангу такмичења и да за дуга путовања и веће накнаде судијама и делегатима немамо пара основале смо мушки.
Каже наша саговорница:
– Окупиле смо те младиће из краја и заједно са њима све припремиле и почетком ове године у надлежном министарству регистровале клуб ,,Стара чаршија". Што да не, прихватиле смо се чланства у управи а у Надзорни одбор именоване су још Гордана Влашић и Марина Радуловић. Извршни одбор је комбинован од чланова претходна два одбора. Тако је настао овај женски управљачки тим у мушком фудбалском клубу.
Све газимо, судије пазимо
Чланице управе са којима смо разговарали, а међу њима је професора књижевности, новинара, економиста, правника, службеника... имају кратка објашњења за своје необичне активности.
– Реагујемо најпре као мајке, желеле смо да створимо здраве услове за одрастање наше деце – тврди Марина Радуловић.
– Масовни спорт је у кризи, а за младе је најбоље да овако у игри, без комерцијализације, троше вишак енергије – додаје Бојана Милосављевић. – Игра и само игра као исконска човекова потреба – поручује Емилија Димовска. Са таквом политиком и педагошким концептом у клубу, где, кажу, нема места за слабе ђаке, ова женска управа жели да се наметне и општинској власти. Но, осим што им је Мирољуб Столовић, начелник друштвених делатности у краљевачкој општини, помогао са десет хиљада динара и обећао куповину опреме и што им је краљевачки бизнисмен Слободан Ђерковић омогућио да младићи играју утакмице на игралишту његовог клуба сви други су, тврде, ,,одушевљени, али кесу тешко дреше". Зато често пуца по џепу управе и добро је, кажу, што тренер Драгош Поповић ради као ентузијаста, што се сналазе и плаћају ,,мини" аутобусе за путовања, што играчи копачке једни другима позајмљују, односно имају 11 комплета за цео тим и носе их они који играју док је резерва у патикама и што послове ,,физиотерапеута" у клубу бесплатно обавља познати пекар у крају Срезо Блажевски. Иначе, имају четири кинеске лопте за тренинге и једну ,,белтонку" само за утакмице, још тренирају у парку, на Ратарском имању, а тамо им само недостају голови.
– Зато нисмо ефикасни, сви тврде да играмо лепо, али не умемо да дамо гол – жали се тренер Поповић који је, као и капитен екипе Предраг Миликић, за сада задовољан радом управе клуба.
Иначе, клуб се ове прве сезоне такмичи у најнижем рангу, у Другој општинској лиги. До сада је у три утакмице без бодова, управа тврди, помало захваљујући и судијама.
А ове би баш хтеле да поштују делиоце спортске правде најављујући то и у поруци песме коју су написале за навијаче клуба зване ,,Женева бојс" у којој први стихови гласе ,,Ми смо Стара чаршија/све редом газимо/судије пазимо...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


