Будимпешта на улицама
"Политика најнижих порива и радикализам нису пут којим би Мађарска требало да иде, већ су то политичка и привредна стабилност и реформе... Влада неће променити своју политику, нити одустати од најављених мера", био је одлучан премијер Ференц Ђурчањ на јучерашњој седници владе, после друге драматичне ноћи на улицама Будимпеште и поновљених сукоба полиције са демонстрантима.
Биланс дводневних нереда у главном граду Мађарске, непосредно подстакнутим премијеровим признањем да је његова социјалистичка влада смишљено обмањивала бираче како би их придобила на протеклим априлским општим изборима, још се своди, а према непотпуним подацима прексиноћ је неколико десетина људи повређено и више од сто ухапшено.
Полицијски званичници су признали да су у понедељак увече били затечени масовношћу протеста и неспремни за интервенцију, па је прве ноћи нереда, између понедељка и уторка, међу 150 повређених било чак сто полицајаца. Снаге безбедности су се у међувремену консолидовале, на улице су изведене и коњичке јединице које су блокирале центар града и користећи сузавац интервенисале у тренутку када су милитантни демонстранти, прексиноћ око поноћи, кренули на седиште владајуће Социјалистичке партије.
Према наводима полицијских функционера, што потврђују и новински извештачи, демонстрације десет хиљада људи, у уторак увече на Тргу Кошут, протекле су мирно, али су се из масе издвојиле мање групе хулигана за које у полицији кажу да су то фудбалски навијачи привођени и раније због изазивања нереда на стадионима.
"Оно што се догодило нема никакве везе са политичким протестом, већ је реч о чистом вандализму, кривичном делу које би требало најоштрије казнити", рекао је министар правосуђа и унутрашњих послова Јожеф Петреци, чију понуђену оставку премијер Ђурчањ није прихватио.
Мада су све парламентарне странке осудиле изгреде, шеф владе замерио је политичарима што нису били изричитији у свом противљењу насилништву као средству остваривања политичких циљева. Критика се, према оцени извештача, превасходно односила на Виктора Орбана, лидера опозиционог Савеза демократске омладине (Фидес) чији су припадници били у првим редовима протеста тражећи Ђурчањову оставку.
"Лажове, лажове", прозивали су демонстранти премијера чија је изјава о обмањивању сада предмет најразличитијих тумачења и коментара. И даље се не зна како су његове речи ("лагали смо их стално") изговорене и снимљене на затвореном партијском скупу доспеле у медије. Постоје и мишљења да је Ђурчањ сам помогао да трака процури како би се јавност директно суочила са правом истином о стању мађарске економије и оним што мора да буде предузето, а то је читав низ непопуларних мера.
Цео скандал већ се одразио на рејтинг владајуће странке, што показују и резултати анкета, а последице ће бити још видљивије на локалним изборима 1. октобра.
--------------------------------------------------------------------------
Подршка политичким сукобима
Нови Сад –Мађарска десничарска странка "Покрет 64 жупаније" основана је почетком 2001. године пошто се фракција коју је у ултрадесничарској партији МИЕП (у преводу, Партија мађарске истине и живота) предводио тадашњи портпарол Ласло Тороцкај разишла са страначким лидером Иштваном Чурком због занемаривања националне прошлости.
Новинар и главни и одговорни уредник "Мађар јелена" (Мађарска садашњост) Ласло Тороцкај, чији су се родитељи половином шездесетих иселили из Сенте у Сегедин, основао је "Покрет 64 жупаније". Ова партија, како јој се у имену истиче, залаже се за стварање Мађарске у границама до Првог светског рата. Поред Ердеља у Румунији, у састав те Мађарске уцртан је "делви дек" (јужни крај, како се назива Војводина), део Славоније, Прекомурје (Мурска Собота и Лендава) у Словенији и једна трећина Словачке. Због отворених аспирација према Словачкој Тороцкај је пре два месеца протеран на пет година, а политичко деловање огранка "Покрета 64 жупаније" у тој земљи је забрањено.
Прву страначку промоцију у Србији Тороцкај је направио априла 2003. године на обележавању сусрета хонведа (ратних ветерана Миклоша Хортија који су се борили за рачун Хитлерове Немачке на руском фронту) у редакцији "Мађар соа", у Новом Саду. Пре две године Тороцкај је због туче са неистомишљеницима на Палићком језеру – када је огранак његове странке у Војводини, који предводи Тихомер Лавро, на једној од бројних активности одржао збор на којем су дељене карте тзв. северне мултиетничке регије која "треба да се издвоји из Војводине" – протеран из наше земље са забраном уласка на годину дана. После истека те казне, позивајући се на порекло и држављанство родитеља, затражио је држављанство од наших власти.
До ванредних локалних избора, пре пола године, у Старом Бечеју, "Покрет 64 жупаније" у коалицији са странком Пала Шандора и Српском радикалном странком био је на власти.
После вишемесечног извештавања са Космета, у два наврата, крајем 1998. и у јесен 1999. након доласка Кфора, издао је књигу са, како је навео у уводнику, студијског боравка на Балкану – "Вармеђес а верес утон" (Жупанијац на крвавом путу). Редакција "Мађар јелена", чији је, у међувремену, постао власник, за протекле две године, издала је више од 20 антисемитских књига у којима се величају Миклош Хорти, Адолф Хитлер и Бенито Мусолини, које је лане представио на суботичкој изложби.
М. Лакетић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


