Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

"Беларус" за Балкан

"Беларус" за Балкан
"Беларус" је одавно на српским пољима (Фото С. Живковић)

НОВИ САД – Крајем ове и почетком наредне године Нови Сад ће постати центар тракторске индустрије на Балкану. Ово је најављено после потписивања Протокола о пословној сарадњи између белоруског "Минског тракторског завода" из главног града ове источноевропске земље и домаће фирме "Агропанонка МТЗ Finke" у Новом Саду.
Протоколом је предвиђено да (по свему судећи, у халама новосадског предузећа "Победа") ускоро почне склапање већине делова за тракторе "беларус" који су намењени најпре нашем тржишту, а убрзо потом и купцима у осталим земљама Балкана.

То ће управо бити резултат оснивања заједничког предузећа "Беларус" у Новом Саду, које ће радити на монтажи највећег дела елемената за тракторе, што значи да ће вредност ових пољопривредних машина (најмање 51 одсто) бити дело запослених у том предузећу. Из Минска ће, како сазнајемо, стизати блок мотора и комплетан механизам мењача, уз још неке делове, док ће све остало бити произведено код нас, а тај посао радиће најмање стотину радника.

У фабрици у Новом Саду, како сазнајемо, биће склапано седам модела трактора "беларус", с тим што ће се за наше тржиште производити трактори од 80 односно 100 коњских снага.

Председник Извршног већа Војводине Бојан Пајтић истакао је да се очекује да у производни процес заједничке фабрике буду укључене и друге домаће фирме које могу допринети да машине буду квалитетније и јевтиније.

– Чињеница да ће трактори из фабрике у Новом Саду бити за 15 одсто јевтинији у односу на садашње цене представљаће велики подстицај за пољопривреднике да се определе за набавку нове механизације, а тиме рационалнију и јевтинију производњу хране – рекао је Пајтић.

По његовим речима, Извршно веће ће помоћи оснивање заједничке фирме тако што ће покренути законску иницијативу код државних органа да се за тракторе из Новог Сада, односно делове из Минска, обезбеди исти царински и порески режим који важи за увоз делова за камионе.

Челни људи "Минских тракторских завода" и "Агропанонке МТЗ Finke", Александар Пуховој и Драгољуб Жвоња, истичу да је ова одлука резултат интензивне вишегодишње сарадње двеју фирми, коју је својим финансијским аранжманима помагао и Фонд за развој АП Војводине.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.