Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Паре мире и свађају

Паре мире и свађају
Изградња моста преко Ибра и др Милош Бабић Фото Т. Радовановић

КРАЉЕВО – Одавно није било више пара и посла у разним комуналним областима на подручју краљевачке општине, тврде др Милош Бабић, председник општине, и градски менаџер мр Јован Нешовић, наводећи податке да ће на ову и наредну годину из Националног инвестиционог плана – за обилазни пут око Краљева, развод секундарне мреже за гас, изградњу станова, поправку и асфалтирање локалних путева, опремање индустријске зоне у приградском насељу Шеовац, изградњу нових и обнову спортских објеката – бити одобрено око 33 милиона евра. Поврх тога и у општинској каси за ову годину је издвојено око 950 милиона динара за инвестиције, међу којима су и неке од стратешког значаја, попут изградње моста преко Ибра, повећање капацитета водосистема...

Иако овај новац, а посебно из НИП-а, није на гомили, сасвим је сигурно да се уз одређене услове и процедуру може користити, а да ли ће у потпуности бити утрошен нико баш са сигурношћу не тврди ни у општинском врху. Ненавикли на ,,пуне касе" и помало затечени ,,изненадним" приливом пара овде већ наилазе на тешкоће око свих припрема и организовања ,,потрошње". То, поготово, што се новац из НИП-а може користити само на два начина: расписивањем тендера и уз надгледање и реализације од посебних комисија министарстава и препуштање локалној самоуправи да расписује огласе о јавним набавкама, али да редовно извештава владин трезор о напретку посла ради финансирања. Све што се у предвиђеном року не потроши враћа се у републичку касу. Нема, дакле, одуговлачења или ненаменског и расипничког утрошка пара.

– Највећи је тренутно проблем решавање имовинско-правних односа. Због тога, рецимо, касни посао изградње приступног пута за обилазницу око Краљева. Из истих разлога било је застоја радова на путу Студеница – Ивањица. Једноставно, и власници објеката или парцела виде шансу да уз адекватну надокнаду и нешто новца зараде, а процедура експропријације земљишта због општег интереса предуго траје – тврди председник Бабић.

Сличних невоља, како нам објашњава менаџер Нешовић, има и око наставка изградње станова у Краљеву, које је крајем деведесетих започела ондашња власт.

– Још нема договора око изградње стамбених зграда од 292 стана. Градилиште се налази на парцели Пољопривредне школе и, без обзира на то што је Републичка дирекција за изградњу одобрила новац и школи понудила куповину земљишта исте површине где год они одаберу, у школи се премишљају и доводе нас у ситуацију да не искористимо 9,3 милиона евра из Националног инвестиционог плана.

Обојица наших саговорника не скривају и да око свега има и политичких размирица и рачуница. Наиме, у општинској власти сада главну реч воде ДСС, Нова Србија и Г17, странке из којих је начелник Рашког округа, председник општине и градски менаџер а у општинској дирекцији за изградњу руководство и Управни одбор су по саставу страначки опредељених чланова знатно ,,шаренији". Стога, иако Драгиша Спасојевић, директор дирекције тврди да се ради према програму, има ту натезања и подужих преговора чак и око стратешки важних инвестиција. Политичари, наравно, брину и о томе којој фирми ће се дати посао, ко ће се од њих сликати покрај грађевинске машине зарад политичких поена, да ли ће се више градити у селу или граду. како народ каже, свако воду наводи на своју воденицу...

Тако, без обзира што сви, ипак, сматрају да ће бити слоге бар око најважнијих инвестиција и да ће највећи део пара потрошити, испада да није лако и кад је каса пуна, а пример је и недавна полемика и неслога око уређења Трга светог саве у Краљеву. Радови су одложени а планираних 30 милиона динара распоређено за друге инвестиције, јер док су две странке ,,навијале" да се гради, пошто је из једне и аутор идејног пројекта, друге су, и из политичких разлога, биле за одлагање почетка радова. Пресудили су, ипак, стручњаци који су оценили да идејно решење није баш најбоље и препоручили да се тај конкурс понови. Онако узгред, понеки су окривили и комунисте који, наводно, не дају да се одатле измести споменик првом ,,партизанском" тенку, таксисте коју не желе да се са тог трга својим возилима изместе, ,,сељаке" који би да се више гради у селима него у граду...

Тако свако ,,гура" свој интерес, што и није лоше осим ако се та натезања и прерачунавања не отегну и сви на крају буду губитници.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.