Бодирога идеалан председник
На прагу су кошаркашки избори. Управни одбор КСС у понедељак би требало да се изјасни о путу којим ће у наредном периоду да иде наш најтрофејнији спорт, односно да ли ће остати на снази постојеће делегатско управљање или ће променом Статута власт бити предата појединцима у форми полумандатарског система. Јасно је једино да кошаркаши нису спремни за варијанту која је тренутно актуелна у тенису, класичне приватизације спорта с прикривеним интересом.
Лобирање за најважније кошаркашке функције још није узело маха, али има и неких показатеља, јасних и скривених. За место генералног секретара интересовање је јавно показао заслужни спортиста Србије Дејан Томашевић, што је наговештај да ће се у руковођење кошаркашком организацијом коначно укључити „златна генерација” која је годинама уназад одбијала све понуђене послове, од председника, селектора и првог оперативца.
Ни један од асова никад није дао недвосмислен одговор због чега избегава Кућу кошарке и чиме је незадовољан. Највећи број понуда биле су упућене Александру Ђорђевићу, који је „црвени тепих” испред Сазонове 83 и пре неколико дана назвао „шареном лажом”. Вреди напоменути да му је било понуђено селекторско место пре избора Зорана Славнића 2007, а у неколико наврата је Драган Капичић јавно нудио једном од наших најбољих кошаркаша и своју председничку фотељу. Ђорђевић је био виђен и као први човек Олимпијског комитета Србије, али се уочи избора повукао и сада су први „олимпијци” његови саиграчи из петорке, Владе Дивац и Жарко Паспаљ.
Једини из чувене генерације који је 24 сата у кошарци је Предраг Даниловић, председник Партизана, а Мирослав Берић је у стручном штабу Душана Ивковића као тим менаџер. И селектор је у неколико наврата инсистирао да се створе услови за укључење асова у кошаркашке структуре, а позив да буду бар чланови Стручног савета КСС упутио им је и Драгиша Вучинић. Дејан Томашевић је ангажманом као тим менаџер кадетске репрезентације показао интересовање, за разлику од Дејана Бодироге и Жељка Ребраче који су кренули у бизнис.
Управо Дејана Бодирогу многи виде као идеалног председника савеза, способног да у новом систему пронађе четири сарадника који ће као потпредседници покривати финансије, такмичење, струку и организационе послове, као и да у политичким и привредним структурама успешно лобира за кошарку. Бодирога се никад није експлицитно изјаснио да га то не интересује, али ни баш похвално говорио о односима у кошарци, као и Небојша Човић који је пре скоро деценију и по био председник. Први човек ФМП-а залаже се за промену Статута (активно учествовао у доношењу предлога новог) и влада уверење да би могао да се кандидује и успешно води савез, али има и јаку опозицију. Иако је недавно изјавио да му је доста авантура у спорту и политици, тешко је поверовати да се одрекао амбиције да заврши посао који му је био ускраћен одлуком Милошевићевог естаблишмента. Такође, незнатна је шанса да актуелна политичка елита директно „центрира” ново руководство Куће кошарке...
Али, ко зна, изборна трка ће добити на интензитету од нове године, а реално је да Скупштина КСС буде одржана крајем јануара или почетком фебруара. Ко год да дође добиће „врућ кромпир”: упарложену базу и подељене клубове, недефинисано питање селектора пред најзначајније, квалификационо такмичење за Игре у Лондону, буџетски дефицит...
М. Стојаковић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


