Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Све је лоби

СА БЛАТЊАВИХ ПОЉА И СПАЉЕНИХ СЕЛА битка за Космет пренела се за зелене столове лобистичких компанија у Вашингтону. Срби су у лобистичкој офанзиви, а нови лобисти наводно успевају да делу америчког политичког естаблишмента укажу на погубност независног Космета на стабилност Балкана. Истовремено, у Београду једни кажу "да је то закаснео потез", други "да је боље икад него никад, и да још има времена за српску ствар". Нешто се очито променило када је Космет у питању, од прилично јасног става Москве која подржава Београд, до јаке дипломатске офанзиве Србије и, коначно, ангажовања нових лобистичких компанија од стране Срба. У односу на период од пре 15 година када је званични Београд тврдио да су Бог и истина на страни Срба, то је велики напредак. Јер, Бог је високо, а истина често далеко и треба је платити. Некада, ако је то на време, довољне су и мање суме долара, али када то пропустите, онда плаћате милионе. Долара.

ЗВАНИЧНИ ТЕХЕРАН НАМЕРАВА ДА ПОЗОВЕ ТУРИСТЕ у обилазак својих нуклеарних постројења. Да би ваљда свету доказао да не "муља" ништа око производње атомске бомбе. Нуклеарна "гласност" на ирански начин? Есенција јавности и ајатоласи. Можда ајатоласи управо и очекују да страни туристи почну да по нуклеарним реакторима и центрифугама на гас лопатицама чепркају грам по грам плутонијума и одмах на лицу места приручном џепном вагом измере количину пронађеног плутонијума. Јесте довољно за атомску бомбу, или фали још мало...

Можда Иранци нуклеарним туристима обезбеде и спавање одмах поред реактора, водиче, чуваре и возаче. Све ће бити бесплатно и тако Техеран добија свој лоби, који ће свету, Американцима и Израелцима посебно објаснити да они, Иранци, заправо и не желе атомску бомбу. Ко то не схвати и евентуално пожели да мало бомбардује та иранска атомска постројења мораће да води рачуна да можда у близини спавају и нуклеарни туристи. А опасно је наљутити лобисте. Они на Палама то најбоље знају.

ЈАВНОСТ У ХРВАТСКОЈ НЕУГОДНО ЈЕ ИЗНЕНАЂЕНА што је контингент од око четрдесет хрватских војника упућених у Авганистан да буду инструктори сада премештен у ратну зону око Кандахара где се воде жестоке борбе са талибанима. Премијер Иво Санадер одмах је дао задатак министарствима спољних послова и одбране да истраже на основу чега је донета одлука о премештању хрватских војника у Кандахар, док истовремено загребачки медији пишу како су хрватски војници бачени у епицентар борби без адекватне опреме и наоружања, "са пушкама које не пуцају и у џиповима без оклопне заштите". И хрватски војници отишли су у Авганистан, као својеврстан лоби уласка Хрватске у евроатлантске интеграције. Прво су обезбеђивали аеродром у Кабулу, сада су бачени у борбе, јер америчка политика, па и лоби, добро познају три монете: војници, гласачи и долари.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.