Sreda, 24.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Sve je lobi

SA BLATNjAVIH POLjA I SPALjENIH SELA bitka za Kosmet prenela se za zelene stolove lobističkih kompanija u Vašingtonu. Srbi su u lobističkoj ofanzivi, a novi lobisti navodno uspevaju da delu američkog političkog establišmenta ukažu na pogubnost nezavisnog Kosmeta na stabilnost Balkana. Istovremeno, u Beogradu jedni kažu "da je to zakasneo potez", drugi "da je bolje ikad nego nikad, i da još ima vremena za srpsku stvar". Nešto se očito promenilo kada je Kosmet u pitanju, od prilično jasnog stava Moskve koja podržava Beograd, do jake diplomatske ofanzive Srbije i, konačno, angažovanja novih lobističkih kompanija od strane Srba. U odnosu na period od pre 15 godina kada je zvanični Beograd tvrdio da su Bog i istina na strani Srba, to je veliki napredak. Jer, Bog je visoko, a istina često daleko i treba je platiti. Nekada, ako je to na vreme, dovoljne su i manje sume dolara, ali kada to propustite, onda plaćate milione. Dolara.

ZVANIČNI TEHERAN NAMERAVA DA POZOVE TURISTE u obilazak svojih nuklearnih postrojenja. Da bi valjda svetu dokazao da ne "mulja" ništa oko proizvodnje atomske bombe. Nuklearna "glasnost" na iranski način? Esencija javnosti i ajatolasi. Možda ajatolasi upravo i očekuju da strani turisti počnu da po nuklearnim reaktorima i centrifugama na gas lopaticama čeprkaju gram po gram plutonijuma i odmah na licu mesta priručnom džepnom vagom izmere količinu pronađenog plutonijuma. Jeste dovoljno za atomsku bombu, ili fali još malo...

Možda Iranci nuklearnim turistima obezbede i spavanje odmah pored reaktora, vodiče, čuvare i vozače. Sve će biti besplatno i tako Teheran dobija svoj lobi, koji će svetu, Amerikancima i Izraelcima posebno objasniti da oni, Iranci, zapravo i ne žele atomsku bombu. Ko to ne shvati i eventualno poželi da malo bombarduje ta iranska atomska postrojenja moraće da vodi računa da možda u blizini spavaju i nuklearni turisti. A opasno je naljutiti lobiste. Oni na Palama to najbolje znaju.

JAVNOST U HRVATSKOJ NEUGODNO JE IZNENAĐENA što je kontingent od oko četrdeset hrvatskih vojnika upućenih u Avganistan da budu instruktori sada premešten u ratnu zonu oko Kandahara gde se vode žestoke borbe sa talibanima. Premijer Ivo Sanader odmah je dao zadatak ministarstvima spoljnih poslova i odbrane da istraže na osnovu čega je doneta odluka o premeštanju hrvatskih vojnika u Kandahar, dok istovremeno zagrebački mediji pišu kako su hrvatski vojnici bačeni u epicentar borbi bez adekvatne opreme i naoružanja, "sa puškama koje ne pucaju i u džipovima bez oklopne zaštite". I hrvatski vojnici otišli su u Avganistan, kao svojevrstan lobi ulaska Hrvatske u evroatlantske integracije. Prvo su obezbeđivali aerodrom u Kabulu, sada su bačeni u borbe, jer američka politika, pa i lobi, dobro poznaju tri monete: vojnici, glasači i dolari.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.