Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Стварамо нови систем

Стварамо нови систем
Иван Ћурковић (лево) , са садашњим и бившим асовима на приредби "Нови почетак" Фото Ж. Баљкас

У новом систему спорта који је летос почео да се изграђује у Србији спортске организације кренуле су у сусрет предлогу Закона о спорту, на који се већ дуго чека, очекујући да ће системска решења која он нуди убрзо постати пракса.  

У том систему Олимпијски комитет Србије прерастао би из "туристичке организације", која води спортисте на олимпијске игре без права да утиче на њихове програме и припреме, у стожер врхунског спорта – са обавезама, правима и одговорношћу...

Иван Ћурковић, председник Олимпијског комитета Србије истиче два важна момента за дефинисање "новог почетка".

–Први је стручни и пријатељски разговор и договор представника свих релевантних организација у нашем спорту уз пуну сарадњу државе, оличене у Министарству просвете и спорта и њене Управе за спорт. Апсолутним консенсусом поставили смо носиоце спорта у Србији. То су, свако у свом домену: Министарство и Управа за спорт, Олимпијски комитет Србије, Спортски савез Србије, Факултет спорта и физичке културе и Републички завод за спорт. Свако од ових носиоца спорта има дефинисану улогу, обевезе и одговорности и ако се будемо држали тих принципа веома брзо имаћемо жељену организацију спорта, – каже председник Олимпијског комитета Србије.

Други моменат је активан однос Владе према спорту за шта велику заслугу има министар просвете и спорта Слободан Вуксановић, који је у дневним контактима са спортским радницима.

– Држава је, више но икад, показала конструктиван однос према спорту. Уредба о националним признањима и новчаним наградама не представља само велику помоћ бившим асовима освајачима олимпијских медаља, већ и снажан мотив будућим, а место које су спорт и физичка култура добили у Уставу Републике Србије заокружили су полазну платформу за преуређење спорта. Спорт више није само брига спортских организација већ и целокупне државе – од Владе до локалне самоуправе. То је признање спорту, али и обавеза нас спортских радника и спортиста да да свој део посла одрадимо на најбољи могући начин, – сматра Иван Ћурковић.

Улога државе, међутим, не може се свести само на легислативу.

– Да би свака од ових пет полуга спорта у Србији преузео своју улогу потребно је да има све инструменте неопходне за то. Када је у питању Олимпијски комитет Србије, који је досад добијао из буџта средства само за своје голо функционисање (заједно са средствима Олимпијске Солидарности МОК око 200.000 евра), потребно је да добије и средства за припреме олимпијских кандидата, да би његове стручне службе могле да утичу на то да у Пекинг стигнемо са што више олимпијаца, и да – на крају – сноси одговорност за успехе и неуспехе. Две године овог олимпијског циклуса су прошле, а у 2007. одржаће се квалификациона такмичења у већини спортова. Наши спортисти морају да их дочекају што спремнији, а то ће моћи ако средства из буџета стигну ускоро – пре почетка припрема за квалификациона такмичења, – подсећа председник ОКС.

Од велике важности биће и да сваки спорт, сваки спортски савез пронађе најбољи систем такмичења.

– Разумљиво је што у том сегменту током последњих година има лутања, која су била и плод недоречености у некадашњој заједничкој држави. Међутим, наш спорт је показао изузетну виталност, поготово када је реч о екипним спортовима (слично је и у некадашњим југословенским републикама које су и даље веома успешне у фудбалу, ватерполу, рукомету...). Уосталом у нашем спорту увек је постојала диспропорција између улагања и освојених медаља – у корист ових других и то није тешко документовати.

Председник ОКС истиче да је поред смањења базе нашег врхунског спорта дошло и до њеног руинирања:

– Године санкција и сиромаштва погодиле су многе спортове и клубове, пре свега на локалном нивоу, а да би проширили његову базу потребно је пружити много више пажње школском спорту и спорту у општинама, што и Устав регулише. Да би остварили нашу стратегију у спорту чији су главни елементи успешан врхунски спорт и ширење базе, морамо да уз помоћ државе дефинишемо и национални интерес. Он би према мом мишљењу требало да буде даљи развој колективних спортова у којима смо постизали највеће успехе, такође и стрељаштва и веслања, али и базичних спортова – пливања, атлетике и гимнастике јер су они азбука спорта, његова база, основ здраве нације...
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.