Лакши без грицкалица
Златибор – Млади уживају у брзој храни, грицкалицама и вештачки заслађеним пићима, сатима седе крај компјутера и ТВ-а, за физичке активности не маре... Резултат је погубан: све гојазнија млада популација, и у свету и код нас, а последице угрожено здравље младих људи и неизвесна будућност нације. Развијени свет, где већ више од 20 одсто младих кубури са вишком килограма, налази се пред изазовом – како се тој опасности одупрети.
Управо овим питањем бави се други међународни симпозијум о адолесцентној гојазности „Златибор 2011”, који данас, уз учешће водећих домаћих стручњака ендокринолога те професора из Русије и Турске, почиње у Институту „Чигота“ на овој планини. У овој установи последњих година бије се бој против прекомерне ухрањености код младих у Центру за превенцију и лечење гојазности који делује програмом здравог живљења названим „Чиготица“. Млади људи из градова Србије, о трошку Републичког фонда здравства, овде три недеље бораве и ослобађају се сувишних килограма.
– За две и по године од оснивања центра и рада „Чиготице“ овде се од гојазности лечило и здравијем начину живота учило око 1.400 младих, од 12 до 18 година, из градова широм наше државе. Резултати су задовољавајући: они не само да су смањили телесну масу (за 21 дан у просеку губе око 5,5 килограма, поједини и до 12 кг), већ им се нормализује и крвни притисак, нивои масти, шећера, холестерола, повећавају им се физичке способности, добијају на самопоуздању. Програм је изазвао велико интересовање код деце, родитеља, лекара што указује да је и у нашој земљи препознат проблем адолесцентне гојазности. А она није нерешива загонетка, као што се понекад погрешно мисли. Лек за њу су промена понашања и навика уз подршку породице, нови животни стилови, здрав живот – каже за „Политику“ др Снежана Лешовић, начелница Центра за превенцију и лечење гојазности у „Чиготи“.
Тронедељни боравак тинејџера сав је у активностима: стално се крећу, вежбају, пливају и, наравно, правилно хране. Не гладује се, ту су три оброка и две ужине дневно, али без грицкалица и слаткиша. Није им лако, нарочито првих дана, али се у друштву све лакше поднесе, брже прихватају савете за одрицање од лоших навика. Стичу позитивне ставове и кући се враћају ведрији, задовољнији и лакши, научени како да се боре са вишком килограма...
А од овог међународног скупа стручњаци у „Чиготи“ очекују осврт на урађено и спознају светских искустава и новина у овој области – да резултати у борби против гојазности младих у Србији буду још успешнији.
Б. Пејовић
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


