Недеља, 28.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Лакши без грицкалица

Лакши без грицкалица
Пешачењем до мање килограма: Златибор Фото С. Јовичић

Златибор – Млади уживају у брзој храни, грицкалицама и вештачки заслађеним пићима, сатима седе крај компјутера и ТВ-а, за физичке активности не маре... Резултат је погубан: све гојазнија млада популација, и у свету и код нас, а последице угрожено здравље младих људи и неизвесна будућност нације. Развијени свет, где већ више од 20 одсто младих кубури са вишком килограма, налази се пред изазовом – како се тој опасности одупрети.

Управо овим питањем бави се други међународни симпозијум о адолесцентној гојазности „Златибор 2011”, који данас, уз учешће водећих домаћих стручњака ендокринолога те професора из Русије и Турске, почиње у Институту „Чигота“ на овој планини. У овој установи последњих година бије се бој против прекомерне ухрањености код младих у Центру за превенцију и лечење гојазности који делује програмом здравог живљења названим „Чиготица“. Млади људи из градова Србије, о трошку Републичког фонда здравства, овде три недеље бораве и ослобађају се сувишних килограма.

– За две и по године од оснивања центра и рада „Чиготице“ овде се од гојазности лечило и здравијем начину живота учило око 1.400 младих, од 12 до 18 година, из градова широм наше државе. Резултати су задовољавајући: они не само да су смањили телесну масу (за 21 дан у просеку губе око 5,5 килограма, поједини и до 12 кг), већ им се нормализује и крвни притисак, нивои масти, шећера, холестерола, повећавају им се физичке способности, добијају на самопоуздању. Програм је изазвао велико интересовање код деце, родитеља, лекара што указује да је и у нашој земљи препознат проблем адолесцентне гојазности. А она није нерешива загонетка, као што се понекад погрешно мисли. Лек за њу су промена понашања и навика уз подршку породице, нови животни стилови, здрав живот – каже за „Политику“ др Снежана Лешовић, начелница Центра за превенцију и лечење гојазности у „Чиготи“.

Тронедељни боравак тинејџера сав је у активностима: стално се крећу, вежбају, пливају и, наравно, правилно хране. Не гладује се, ту су три оброка и две ужине дневно, али без грицкалица и слаткиша. Није им лако, нарочито првих дана, али се у друштву све лакше поднесе, брже прихватају савете за одрицање од лоших навика. Стичу позитивне ставове и кући се враћају ведрији, задовољнији и лакши, научени како да се боре са вишком килограма...

А од овог међународног скупа стручњаци у „Чиготи“ очекују осврт на урађено и спознају светских искустава и новина у овој области – да резултати у борби против гојазности младих у Србији буду још успешнији.

Б. Пејовић

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.