Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Обрадовић: Не ратујем са синдикатима

Обрадовић: Не ратујем са синдикатима
Бранко Ковачевић и Жарко Обрадовић Фото Танјуг

Министар просвете др Жарко Обрадовић поновио је јуче да ће просветни радници бити плаћени према ономе колико су радили, као и да се према последњим подацима, настава одвија редовно у 1.092 школе (60,8 одсто), док са скраћењем часова на 30 минута штрајкује 705 школа.

– Има оних који уопште нису радили током штрајка, оних који су часове држали 30 минута и оних који су нормално били на настави и сви ће бити плаћени према ономе колико су радили – рекао је министар на округлом столу „Куда иде образовање у Србији” у организацији Новинске агенције Танјуг и додао да ће преговори о Посебном колективном уговору бити настављени сутра.

По његовим речима, материјално питање се претворило у борбу за чланство унутар синдикалног покрета. Обрадовић је оценио да није у реду да се преко леђа деце преламају неки интереси, нити да се решавају захтеви без обзира на то да ли су они оправдани или не.

– Неко сада покушава да прогура тезу да министар води рат са синдикатима. Нема ту никаквог рата, овде је реч о поштовању закона и политици Владе Србије. Да ли неко у Србији мисли да они који нису радили треба да добију новац за то? – упитао је Обрадовић.

Он је просветне раднике позвао да се врате на посао и додао да је влада понудила и више него што је могуће у овом тренутку.

Председник ГСПРС „Независност” Томислав Живановић је одговорио да „нема враћања у рикверц”, да ће се ако треба „терати и до Стразбура” уколико просветни радници не буду задовољни одлуком домаћих судова.

– Овде није реч о томе шта синдикат хоће или неће и не сматрам да је за насталу ситуацију већа одговорност запослених него послодавца. Колеге које штрајкују – штрајкују с разлогом, јер покушавамо да убедимо државу да се крене у озбиљно увођење квалитета и стандарда. Најбоље би било да се договоримо, а ако не будемо могли, неко ће морати да пресуди – сматра Живановић.

Он је одговарајући на новинарска питања рекао да је могуће да ће штрајк бити интензивиран уколико и сутра не буде никаквог договора са владом. По његовом мишљењу, наставни кадар није мотивисан за рад, услови рада су лоши, а да би се то променило, потребно је да се награђују наставници који су то заслужили, као и школе.

Професор др Иван Ивић рекао је да срж проблема треба тражити у резултатима истраживања који показују да 80 одсто првака изјављује да воли школу, а исто толико осмака да је мрзи, као и у чињеници да је 42 одсто нашег становништва рурално, а да је стање у сеоским школама катастрофално.

Учествујући у расправи, Обрадовић је навео да је стратешки циљ да се уместо садашњих 3,40 одсто, за просвету издваја више од шест процената бруто националног производа и да држава мора да каже јасно шта хоће, јер „тренутно школујемо кадрове за потребе других земаља”.

– Образовање је високоразвојни ресурс, а трагично је стање у којем се оно налази и не треба да чуди што ће отићи свако ко има прилику – рекао је некадашњи министар просвете др Гашо Кнежевић и додао да то што 70 одсто ђака узима часове из математике не говори да су нам деца глупа, већ да математичари не знају да пренесу знање.

Ректор Универзитета у Београду др Бранко Ковачевић подсетио је да је само у Америци и Канади 70.000 дипломаца УБ у које је наша држава уложила паре и које сад треба посебним фондом мотивисати да се врате или да бар инвестирају у Србију.

Драган Ђукић, директор сектора за посредовање у запошљавању у Националној служби за запошљавање рекао је да две трећине анкетираних послодаваца сматра да радна снага у Србији није довољно компетентна, да је потребно да студенти имају више праксе и да данас у сваком селу постоји висока школа која издаје дипломе које нико не мери. Он је навео пример дипломираног економисте (како му пише у дипломи), чијом је накнадном провером наставном плана и програма утврђено да је за три године имао само један једини економски предмет.

С. Гуцијан

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.