Четвртак, 25.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Сит гладном не верује

Сит гладном не верује
Узалуд чекање, порција остаје празна Фото Б. Ломовић

ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ – Већ седми дан 120 абонената не долазе на шалтер народне кухиње, где се једанаест и по година, без дана паузе, пунило и до 250 порција куваним јелом. Истина, неколицина њих, из навике или пусте наде, још навраћају, али народна кухиња нема ни малену јетрену паштету у станиолској амбалажи да им протури кроз шалтер.

Средства намењена кухињи већ дуго леже на рачуну општинског буџета који нема ко да ребалансира. Није то досад учинио петочлани привремени орган, дужан да доноси одлуке у одсуству распуштеног парламента. Још то не чини ни 49 одборника СО, изабраних 1. октобра. Окупили су се први пут да се конституишу. Опет ће се састати да наставе конституисање. Чему журба! А кад ће на дневни ред доћи ребаланс буџета? Могу ли корисници народне кухиње, без иједног куваног, топлог оброка дневно, то да дочекају? Не могу, али мораће.

Покушао је секретар ОО Црвеног крста Томо Марковић, писмом на 150 адреса, да добије помоћ. Молио је произвођаче и трговце да народној кухињи уступе прехрамбене производе којима је рок трајања при крају и који би, због тога, комисијски морали ускоро у смеће. Одазвао се само један! Сит гладноме не верује.

Овдашња сиротиња (не само ромска) годинама је зарађивала за хлеб и сакупљањем старог папира и картонске амбалаже. Е, и то им је избијено из руку. Уведени су контејнери за папир и картон, наравно закључани, а кад се напуне, откључава их комунално предузеће и продаје њихову садржину. Онај кога глад натера да на контејнеру обије браву, проглашава се лоповом. Нема ни сезонских послова да се "премосте" дани до поновног отварања народне кухиње.

По речима Тома Марковића, народној кухињи дневно треба пет хиљада динара да нахрани 120 уста. Скромна пара, али је нема. То јест, има а нема, јер власт која доноси одлуке и власт која их извршава припадају антагонистичким страначким идеологијама. Инат и пакост су увелико уведени као начин битке са неистомишљеником. Обе власти су сите.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.