Четвртак, 02.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Политика разврстава књижевност

Политика разврстава књижевност
Едиција Десет векова српске књижевности

Друштво хрватских књижевника (ДХК) осудило је уврштавање дела хрватских писаца у едицију „Десет векова српске књижевности” у издању Матице српске. „За нас је тај срамотан чин прљава кривотворина историјских, књижевних и духовних чињеница, те као такав груб насртај на хрватску културу”, наводи се у саопштењу тог удружења које су пренеле агенције, уз подсећање да је реч о делима Марина Држића, Ивана Гундулића и других хрватских писаца. ДХК је оценио да се већ 150 година Хрватска сусреће „с покушајима различитих присвајања и отимања србијанске политике, па и оне у подручју културе”. „Нажалост, таква је политика била извор многих зала, међу осталим, и крваве агресије пре 20 година којом се ратним деловањима, етничким чишћењем и културоцидом покушала остварити идеја Велике Србије”, упозорава то удружење. Према мишљењу хрватских књижевника, реч је о присвајању хрватске књижевне баштине којом се она жели приказати као српска, јер та дела „ни по духу, ни по језику, ни по темама, не могу припадати српској књижевности 16. и 17. века”. „Ново србијанско инсистирање које нема никаквих упоришта ни у научном, ни у историјском, ни у моралном смислу, још једанпут доказује како се у Србији тешко може очекивати отрежњење и одустајање од давно зацртаних великосрпских планова присвајања и отимања, у овом случају хрватске културне баштине”, истиче се у саопштењу ДХК. Такође се оцењује да је и према концепту „Десет векова српске књижевности” потпуно бесмислено отимање и својатање само Марина Држића и Ивана Гундулића, јер њих нема без Ђора Држића, Шишка Менчетића, Мавра Ветрановића и других хрватских књижевника 15, 16. и 17. века.

Међутим, пре хрватских писаца поводом ове теме огласила су се и министарства културе Хрватске иЦрне Горе, негодујући што Матица српска у својој антологији„Десет векова српске књижевности”„присваја и приказује као своју хрватску и црногорску књижевну баштину”.МироВуксановић,главни уредник Издавачког центра Матице српске, и члан САНУ, оспорио је ова мишљења, а у јучерашњем разговору за наш лист поновио је да је реч само о политичким махинацијама. Поновио је, при том, да је у интервјуу нашем листу у Културном додатку, још пре две године, рекао да ће едиција„Десет векова српске књижевности” уврстити и књиге Ивана Гундулића и Марина Држића,затим текстове Пуцића и Војновића,уз поштовање правила о двојној припадности писаца.

– Очигледно да нико није хтео да обрати пажњу на моју изјаву о двојној припадности писаца, и да је хрватска јавност из контекста издвојила оно што јој одговара – сматра Вуксановић, додајући:

–Не преузимамо већ само потврђујемо објављеним текстовима оно што је у историји јужнословенских књижевности познато.

Вуксановић наглашава да поштује правило двојне припадности, како обласних књижевности тако и појединих писаца, из времена словенског језика, и каже да посматрана као историјска категорија, дубровачка књижевност јесте и хрватска и српска.

– У јуну ће бити објављено друго коло наше едиције, у којем ће бити поштована већ изречена начела. Дакле, не прихватамо гледишта, политичка и друга, која хоће по садашњим границама да разграниче оно што је настајало пре неколико векова. Погрешно је, по садашњим важећим политичким и националним атрибуцијама, разврставати дубровачку и бококоторску књижевност. Оне су заједничко наслеђе старијих народних говора, односно штокавског наречја као основе савременог књижевног српског језика. Исто наречје у својој основи имају и новоименовани језици чија је матица српскохрватски језик, сматра академик Вуксановић.

М. В.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.