Одоше уметници у касарне
НИШ – Академија уметности, једна од најмлађих универзитетских институција у Нишу, под чијим су кровом студије музике, ликовне и примењене уметности, од свог оснивања има велике проблеме у организовању наставе. Студенти свих година тренутно предавања и вежбе организују на четири локације, раштркани су по целом граду и свуда су, осим у згради академије у Улици књегиње Љубице, подстанари. У згради академије, где су смештене стручне службе и наставници, тренутно се организује настава само за стотинак студената група за клавир, виолину, флауту... са Одсека за музику, док сви остали – будући сликари, вајари, дизајнери и графичари – предавања и вежбе одржавају у подрумима појединих основних школа, делу Електронског факултета и у поткровљу Средње ликовне школе...
Недостатак адекватног простора за наставнике и студенте Академије уметности нишког Универзитета био је повод да се последњих дана конкретизују раније започети разговори о решењу овог проблема. Како су се већ раније руководство града Ниша и Министарство одбране земље договорили о размени објеката по којој би град изградио станове за Војску Србије, а заузврат добио објекте који више нису потребни војним снагама, очекује се да врло скоро као власници или корисници садашње просторне капацитете ВС добију државне институције које имају своје органе и представништва у Нишу. Проблеме око простора решиће правосудни, порески, инспекцијски и органи безбедности, а део капацитета Војске Србије припашће и универзитетским установама. Проблем Академије уметности је на првом месту за решавање и договорено је да одмах пошто војска буде ослободила два објекта касарне "Стеван Синђелић" започне преуређење простора за будуће уметнике.
– За нас на Академији уметности, за 75 запослених у настави и двадесетак у стручним службама и, свакако студенте сва три одсека којих је тренутно 550, од животне је важности да се овај проблем коначно реши како бисмо на једном месту били сви заједно, али на једном месту и организовали наставу, предавања и вежбе. Два објекта које је до сада користила војска у веома су добром стању и не би било потребно много улагати у преуређење, у њима се могу без промене распореда направити учионице и вежбаонице, канцеларије... Један би био за студије ликовне и примењене, а други за музичку уметност. Што је од велике важности за нас, у овом другом објекту постоји велика сала коју желимо да адаптирамо и претворимо у концертну дворану са галеријом, какву Ниш и наш универзитет тренутно немају – каже проф. др Драгослав Аћимовић, декан Академије уметности.
Највећи квалитет објеката који се планирају за рад Академије уметности свакако је значајан и јединствен простор за организовање наставе, каже градоначелник Ниша Смиљко Костић. Али, уз обједињавање свих одсека и група за организовање наставе, најважнији су близина техничких факултета на Булевару Николе Тесле, студентског дома и будућег универзитетског кампуса који се планира на само неколико стотина метара од садашњих војних објеката предвиђених за образовање уметника.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


