Сигурна кућа без станара
ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ – Подухват се звао "Заштићено становање – нова заједница за нови почетак". Хуманитарна невладина организација "Хоризонт" и Центар за социјални рад су читаву годину водили битку да оснују домаћинство за особе ометене у менталном развоју. У Млаковцу под планином Вујан, на ивици града, добили су кућу са помоћним зградама, прискочиле су у помоћ фирме донатори: "Металац", "Таково", "Трифуновић", "Звезда" и "Декоратива". Министарство за рад, запошљавање и социјалну политику је дало 5.017.080 динара.
Започело лепо, завршило се ружно. Првог септембра су усељени први станари: Двоје из Дома за ментално ретардиране из Тутина и двојица из сличне установе "Мале пчелице" код Крагујевца. Кућа под Вујном је добила дефектолога, медицинску сестру, на услузи су били још педагог и психолог. За њих је то постала "сигурна кућа", будући да их је родбина "заборавила".
– Нови становници куће су се, за два и по месеца, видно препородили. Уредили су домаћинство за пример, гајили козе и овце које су им набављене, спремали зимницу, сложили 20 кубика дрва за зиму. Све је блистало од чистоће, увек би нас замолили да изујемо ципеле при уласку у њихове просторије – прича нам дефектолог Слађана Сретеновић која је тек приспела с факултетском дипломом.
Али су, пре неколико дана, чланови "комуне за нови почетак", силом и уз плач, враћени одакле су дошли, а кућа под Вујном закључана. Тако је одлучено у Министарству, које је упознато са нетрпељивошћу између директора "Хоризонта" Миодрага Лазића и Центра за социјални рад Перице Динића које је започело месец дана по усељавању четворо људи, а на њихову штету.
Кључно је, како дознајемо, било питање законитог и рационалног располагања са пет милиона динара. Ако су запослени плату примали на руке из руку директора "Хоризонта" (дефектолог је за два и по месеца примила само 25 хиљада) без платног списка и потписа, онда има месту озбиљне сумње. Оцену догађаја смо потражити од др Милице Чекеревац, заменика председника општине и председника Комисије за социјалну политику, упућену у читав случај.
– За два месеца је потрошено више од половине донације Министарства, па ће финансијска полиција морати да утврди на шта су паре отишле и колико се законито њима располагало. Овај подухват, свакако вредан хвале, пропао је кривицом хуманитараца из "Хоризонта" и Центра за социјални рад. Морам да истакнем да је у целој ствари заобиђена локална самоуправа која би, сигурно, успоставила добру контролу и до затварања куће не би дошло – мишљење је др Милице Чекеревац.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


