Данас глумци преузимају Ниш
Ниш – Свечаним отварањем вечерас на Летњој позорници у Градској тврђави у Нишу, почињу 46. по реду Филмски сусрети. Како је програмом предвиђено, градоначелник Ниша Милош Симоновић ће након пригодне беседе симболичним уручењем кључева града директору фестивала, глумцу Драгану Вујићу, предати град глумцима.
После свечаног отварања на програму Фестивала глумачких остварењаје филм Љубише Самарџића „Мирис кише на Балкану” по роману Гордане Куић, који говори о животу сефардске породице Салом у Сарајеву пред Први светски рат. Вечерас ће бити приказано и остварење „Здухач значи авантура” Милорада Милинковића, о средњошколцима и њиховим згодама и незгодама на путу за музички фестивал.
Иначе, на овогодишњем, 46. по реду, Фестивалу глумачких остварења, који ће трајати до 25. августа, у званичној конкуренцији биће приказано 10 филмова насталих у минулих годину дана и једно гостујуће остварење. Сутра, у недељу, на програму су филмови „Бели, бели свет” Олега Новковића и „Бели лавови” Лазара Ристовског. Треће фестивалске вечери биће приказано остварење Драгана Бјелогрлића „Монтевидео, бог те видео” и „Шишање” Стевана Филиповића, а четврте „Непријатељ” Дејана Зечевића и „Сестре” Владимира Паскаљевића. У среду 24. августа на програму су филмови „Како су ме украли Немци” Милоша Радивојевића и „Заједно” Младена Матаковића.
На крају филмских сусрета, 25. августа, након доделе награда и признања биће приказан као гостујући филм „Cinemakomunisto” Миле Турајлић, а пред нишком публиком поново ће се наћи и остварење Дарка Бајића „О, гринго” о фудбалеру Дејану Петковићу и његовој каријери и успеху у земљи фудбала Бразилу.
Током Филмских сусрета у Нишу планирано је организовање и великог броја пратећих манифестација везаних за филм и живот глумаца. У понедељак 22. августа, између пројекције два филма, биће додељена најзначајнија глумачка награда „Павле Вуисић”, коју су глумци ове године доделили колеги Петру Божовићу. У среду је, такође између две пројекције, уручење признања „Она и он”, за најбољи глумачки пар, а признање је припало Љиљани Стјепановић и Радошу Бајићу, протагонистима ТВ серије „Село гори, а баба се чешља”. Награда „Павле Вуисић” за прошлу годину биће уручена вечерас ретроактивно Неди Арнерић.
Уметнички директор овогодишњег фестивала је глумац Драган Вујић, а о многобројним наградама одлучиваће жири у саставу: Љиљана Стјепановић, као председник и чланови Соња Колачарић и Андреј Шепетковски. Међу најзначајнијим и најпрестижнијим наградама су „Гран при” за најбољег глумца, као и „Цар Константин” за најбољу мушку и „Царица Теодора” за најбољу женску главну улогу. Традиционално, биће додељене и награде за најбоље епизодне и дебитантске улоге у српском филму између две нишке смотре.
--------------------------------------------------------------------------
Смоки – пола века на филмском платну
На овогодишњим Филмским сусретима у Нишу у центру збивања биће познати глумац и режисер Љубиша Самарџић, који обележава 50 година уметничког рада. Популарни Смоки је рођен у Скопљу 1938. године, али је цело детињство и младост провео у Нишу. Са породицом се из Македоније као дете преселио у Јелашницу, а потом у Нишку бању, где је похађао основну школу. У Нишу је завршио гимназију, после које је уписао и дипломирао на Факултету драмских уметности у Београду.
Љубиша Самарџић дебитовао је на филмском платну 1961. године у филму „Игре на скелама” режисера Срећка Вејганда, снимљеном у Загребу.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


