"Таковске" на леду
ГОРЊИ МИЛАНОВАЦ – Председник Општине Дражимир Марушић (СПС) оптужује скупштинску већину, оличену у председнику Душану Ђуровићу (ДСС), да ће 109 милиона динара, због неусвојеног ребаланса буџета, "отећи низ Деспотовицу" (река која тече кроз град). Ђуровић одговара да је ребаланс усвојен средином септембра, али га градоначелник не извршава. Овај, опет, тврди да је у "ребалансираном буџету" испољена незаконитост. Но, предлог о допунском буџету ће се наћи, ваљда пети пут, до краја децембра пред парламентом, али је то касно да спречи да милиони републичких средстава не оду другоме.
Но, вишемесечно "препуцавање" око буџета наткрилила је, протекле недеље, сенка општинског недељника "Таковске новине". Почетком децембра, лист је управо обележио 45 година излажења, а "најдража" честитка стигла је из општинске извршне власти – отказ уговора о коришћењу службених просторија. Уз императив: "Примопредају кључева са стањем утрошка електричне енергије, гаса и другим трошковима извршити до 5. јануара 2007". Редакција се нашла на леду – пасти или опстати. Наравно, на првој страници листа одмах су осванули наслови "Таковске напоље!" и "Раскид уговора", али и "Ко је изгубио компас", као алузија на вишемесечно стање у општини у којој се "нити хоџа боји деце, нити деца хоџе".
– Законска обавеза ЈП "Таковске новине" је била да се приватизују до краја године. Није то учињено, па предузећу прети престанак рада. Опет по закону, у предлогу буџета за 2007. годину нема ни динара средстава за финансирање овог корисника – образлаже председник Марушић.
"Таковске новине" су, у почетку двонедељно, а потом седмично, биле својеврстан дневник о догађајима и људима у овој општини. Оне су једини свеобухватни писани документ укоричен у 45 томова који неће моћи да заобиђу каснији истраживачи у било којој области. Баш због тога, а и "да не буде како градоначелник хоће", скупштинска већина се оштри.
– Учинићемо све да "Таковске новине" добијају дотацију из буџета и у прва три месеца наредне године. Верујем да ће Скупштина донети такву одлуку. У међувремену ће се извршити и приватизација овог јавног предузећа, било да се нађе купац, било да то буде конзорцијум запослених – истиче Душан Ђуровић.
Донедавно једини лист у општини (од марта излази и приватни "ГМ прес"), није без емотивних спона са вишедеценијским читаоцима и грађанима. На вест о отказу просторија и укидању буџетске дотације, јавила се неколицина грађана и предузећа, нудећи редакцији новина (16 запослених) "гратис" просторије у приватним кућама или управним зградама. Наредна седница парламента, а потом и 5. јануар, исписаће нову страницу у безмало полувековној хроници општинског гласила.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


