Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Удружење Индијанаца

НИШ – Прво Удружење Индијанаца у Србији регистровано је са седиштем у Алексинцу, а председник удружења је Љупче Павловић. "Нисам поглавица, сви у удружењу смо једнаки и заједнички доносимо одлуке", рекао је Павловић агенцији Бета.

Удружење Индијанаца уписано је у регистар удружења, друштвених и политичких организација Србије, а решење им је стигло из Министарства за државну управу и локалну самоуправу. "Идеја о формирању удружења потиче одавно, а ја сам се заједно са супругом и две кћерке на попису 2002. године изјаснио као Индијанац", рекао је Павловић.

Додао је да се "осећа" као Индијанац, јер су људи у Србији обесправљени, а "државни органи крше многа људска права".

Управо је незадовољство радом појединих државних органа, пре свега пореском управом, разлог за организовање Удружења Индијанаца. "Индијанаца је, када су дошли колонизатори, било око 45 милиона, а данас их је шака јада, баш као и Срба. Србија је данас један велики резерват. Сви живимо у резервату, као и Индијанци у Америци, али не можемо да одемо ни у Мађарску, ни у Бугарску без виза. Не живимо ништа боље него Индијанци некада", рекао је Павловић.

Према његовим речима, за чланство у удружењу потребна је само добра воља.

Додаје да се носи идејом да у Алексинцу направи туристичко-рекреативни центар који би личио на индијанско село у којем би радило неколико стотина Алексинчана, али мисли да је још рано да о томе говори.

На питање да ли у удружењу има племенског савета или поглавице, Павловић је рекао да Индијанци заједно доносе одлуке. "Било би лепо и да имамо племенски савет, па да попушимо лулу мира, али је у Србији стварност суморна", навео је Павловић. (Бета)
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.