Скопље не мења став
Специјално за "Политику"
СКОПЉЕ, 13. јануара – Македонски државни врх је изасланика УН и посредника у спору око уставног имена Македоније Метјуа Нимица дочекао данас у Скопљу непромењеног става, такозваном двојном формулом. Грчка у билатералним односима може северног суседа да именује по сопственом нахођењу, али, за комуникацију са осталим светом остаје њено уставно име – Република Македонија.
Тако је заправо спор, стар колико и независна Република Македонија, остао тамо где је и био пре ове Нимицове посредничке мисије, коју је, за разлику од свих претходних, иницирала грчка страна. Амерички дипломата је из Атине допутовао данас у подне и у Скопљу, у кабинету председника Македоније, са њеним државним врхом имао је двочасовне разговоре, чији исход није саопштен до слања овог извештаја.
Чињеница да су састанку са Нимицом присуствовали председник Бранко Црвенковски, премијер Никола Груевски, министар спољних послова Антонио Милошоски и македонски преговарач у спору са Грчком Никола Димитров најбољи је показатељ озбиљности с којом македонски државни врх приступа разрешењу спора око уставног имена Македоније.
Нимиц је у Скопље допутовао без уобичајене поруке или било каквог наговештаја о даљем току преговора. Његова опаска да "преименовање скопског аеродрома у "Александар Велики" не може позитивно да се одрази на исход преговора", што је иначе био непосредан повод његовој посети Атини и Скопљу, није ништа битно променила у комуникацији Скопља и Атине око имена Македоније.
Ваља још рећи да су готово сви македонски медији и политички аналитичари критиковали одлуку македонске владе да преговоре са Грчком око имена земље, "отежа глупом одлуком" да баш сада мења име аеродрома "Скопје".
-----------------------------------------------------------
Ревизија античке историје
Александар Македонски - Албанац
Специјално за "Политику"
СКОПЉЕ, 13. јануара - У актуелној размени дипломатских порука између Скопља и Атине око преименовања аеродрома "Скопље" у "Александар Велики", умешао се потпредседник албанске опозиционе Демократске уније за интеграцију (ДУИ), Рафиз Халити, поручивши обема странама да се ману даљих расправа.
Учествујући у емисији скопске АЛСАТ-М телевизије, Халити је рекао да су тезе Македонаца и Грка о припадности великог војсковође погрешне, јер "према свим историјским подацима Александар Велики је припадник племена пелазги, од којег потичу и Албанци".
Објашњавајући даље да је Велики Лека (Александар Велики), пореклом Албанац, Халити се позвао на велике умове, рекавши да су о томе писали историчари Плутарх, Страбони Мател и географ Браун.
Сигурно је да Халитијево "објашњавање" античке историје неће ништа битно изменити у поменутом македонско-грчком спору, али је такође извесно да у међуетничке односе у Македонији уноси нову спорну тему. Ово тим пре што овде једнако трају расправе око националне припадности Скендербега; Албанци тврде да је он њихов национални јунак а неки македонски историчари да је Ђорђије Катриот, алијас Скендербег, Македонац.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


