Роми одбили понуду
КРАГУЈЕВАЦ – Ни после пет дана преговарања, договор није постигнут. осамдесетак продаваца, углавном Рома, који још од Нове године раде на нелегалном бувљаку поред зграде главне пијаце у центру Крагујевца, одбило је понуду надлежних у градској власти да своје тезге изместе у корито Лепенице.
После прекјучерашњих разговора са градоначелником Верољубом Стевановићем, када је, наводно, постигнут споразум о измештању бувљакa из улице Црвено барјаче, на јучерашњој конференцији за новинаре представници продаваца су саопштили да неће напустити простор поред зелене пијаце.– Наставићемо да радимо где смо и досад били. Ако дођу инспектори и полицајци, нећемо пружати отпор. Понашаћемо се у складу са законом и организоваћемо мирне протесте – рекао је Драган Димитријевић, један од представника незадовољних продаваца са "дивљег" бувљака.
Конкурентски гласови важнији
Према његовим речима, одлуци градских инспекцијских служби о уклањању тезги испред зелене пијаце претходила је иницијатива Уније пијачних продаваца, која окупља закупце "пословног простора" на легалном крагујевачком бувљаку, поред језера Бубањ. Димитријевић, међутим, каже да се "иза захтева људи из Уније да угуши нелојалну конкуренцију крије политички дил".– Не знам каква смо им ми конкуренција. Они тамо имају по двадесетак тезги и робу вредну и до 10.000 евра, а ми по једну импровизовану скаламерију, са гаћама и чарапама које не вреде ни 100 евра. Друга је прича у питању. Нас има осамдесетак, а њих око хиљаду и по, па је ова власт, само због гласова, одлучила да им изађе у сусрет – вели Димитријевић.
О "притисцима" које је Унија извршила на градску власт да започне уклањање тезги са нелегалног бувљака говори и писмо председника те организације Милана Милосављевића, упућено лично градоначелнику Стевановићу. Од првог човека града је затражено да "реши питање ванпијачне продаје, како на локацији испред пијаце, тако и на другим површинама".
Према Милосављевићевим речима, чланови Уније су спремни и на протесте пред зградом локалног парламента, уколико надлежни не буду решили проблем "нездраве конкуренције", која "не плаћа ништа и не поштује никога". Са "дивљег" бувљака, међутим, поручују да су спремни да набаве и фискалне касе, уколико им се обезбеди плато поред зграде Градске тржнице.
Сиротиња на националној основи
– Ми јесмо сиротиња, али нисмо бедници и нећемо пристати да нас неко тера у корито реке. Тражимо да нам се обезбеди плато поред пијаце. Плаћаћемо закуп тезги, а спремни смо да набавимо и фискалне касе, иако не можемо да се меримо са закупцима на званичном бувљаку – каже Димитријевић.
Надлежни у градској власти су предложили измештање тезги "на простор у корито реке, на први ниво, на стази која је поплочана", обавезујући ЈКП "Градске тржнице" да, након завршетка затворене хале бувље пијаце, под повољним условима омогући закуп тезги за ванпијачне продавце. У предлогу још стоји да ће, након сагледавање "социјалне карте", град "надокнадити разлику".
Међутим, продавци са "дивљег" бувљака су неповерљиви према том предлогу, пошто изградња објекта за њихов смештај још није ни почела. Сматрају да је "у питању превара", као и да су због одбијања да се иселе из улице Црвено барјаче "шиканирани и на националној основи".– Прекјуче смо ставили жуте траке око руку, јер нас и власт и колеге са легалног бувљака прогањају. Ово нисмо доживели никад пре. Ако се са овим буде наставило, жалићемо се Уједињеним нацијама – рекао је Димитријевић.
Из градске инспекцијске службе, међутим, најављују "коначан обрачун" са ванпијачном продајом у граду, па је неизвесно шта ће се догађати наредних дана. А да се баш "закувало", говоре и прва политичка препуцавања на релацији опозиција – позиција.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


