Петак, 26.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Град невољника

Крагујевац. – Према подацима регионалног одељења Националне службе за запошљавање, у Крагујевцу је без посла више од 24.000 људи, односно скоро трећина радно способних. Неки шљакају "на црно", али ако се узме у обзир да многи, званично упослени, заправо немају посла у својим фирмама и само чекају дан кад ће се наћи на улици, ситуација је, уистину, још гора.

Децембарски просек плата, према подацима Републичког завода за статистику, у граду износи нешто више од 23.000 динара, што је за пет хиљада мање од републичког, а чак 13.000 испод просека у Београду. И док у престоници проценат повећава привреда, у Крагујевцу је она потпуно калирала. Просек плата у градској привреди је свега 19.300 динара.

Свесна ове суморне слике, као и могућег погоршања прилика, актуелна власт је донела одлуку о изградњи великог и модерног бувљака. У приграду, поред пута за Тополу, ускоро би требало да почне зидање покривене хале, површине око 4.700 метара квадратних, што ће, према званичним проценама, бити довољно за смештај садашње и будуће сиротиње.

Наиме, "Застава", из које је пре шест година отпуштено око 15.000 металаца, ни данас не престаје да "регрутује" веште и умешне трговце кућном хемијом, половном белом техником и трикотажом. Према проценама још актуелне владе, у "Аутомобилима" је вишак око 1.000 људи, из "Камиона" треба да оде око 600, а прекобројних има и у "Застава оружју".

Њима ће се, чак и ако приватизација буде успешна, сигурно прикључити један број "пролетера" из "Филипа", "Казимира", "Србије" и осталих пропалих фирми. Прича се о крају најтеже фазе транзиције, али Крагујевац тек чекају тешки дани. Према проценама неких синдикалних лидера, у 2007. години без посла би могло да остане још око 10.000 Крагујевчана.

А "грин-филд" инвестиција – нема. Осим производне хале српско-словеначке фирме ТПВ "Шумадија", на овом простору није попуњена ни једна ледина. Локална управа је учинила све што је могла, понудила земљиште по најнижим ценама у Србији, али инвеститоре чак ни то није привукло. Остаје, дакле, само бувљак. Само да не буде премали.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.