Среда, 24.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Тешко до сопствене имовине

Тешко до сопствене имовине
Локал породице Иванковић (Фото М. Пенчић)

Пирот – Више од двадесет национализованих локала продато је на судским лицитацијама ради намирења дуговања неких предузећа према радницима за неисплаћене зараде. Крајем прошле године одложена је продаја неких локала због дојаве о подметнутој бомби у суду и због нерашчишћених имовинских односа. Бивши власници већ неколико година покушавају да спрече продају петнаестак локала у садашњем власништву "Ангропромета" и УТП "Србија".
Њихова борба се своди да имовина не промени власника, да то не постане физичко лице.

И поред најава Закон о денационализацији није донет, али је 2005. године донет Закон о пријављивању и евидентирању одузете имовине, тако да је на територији Србије пријављено око 80.000 одузетих објеката. Закон о забрани располагања одузетом имовином би требало да буде донет до краја ове године. Има најава да ће се преиспитати продаја национализоване имовине пре доношења закона.

Крајем децембра због дојаве о подметнутој бомби у згради суда одложена је продаја "Ангропрометових" локала "Технометал" и "Тијабара", а одложена је и продаја локала "Лужница" и "Београд" због нерашчишћених имовинских односа. Ови локали су били национализовани, а Општински суд их продаје ради наплате потраживања радника "Ангропромета" по извршним судским пресудама.

Адвокат Миомир Инванковић каже да заступа петнаестак породица из Пирота, које покушавају да врате одузету имовину. Како је рекао, и његова породица је оштећена доношењем Закона о национализацији 1959. године.

– Мојим стричевима одузета је једна од најугледнијих кафана, сада претворена у руину. Мојој породици одузето је неколико локала и земљиште на коме се налазе Сточна и Робна пијаца и предузеће "Столар" – рекао је Иванковић. – Међутим, неким породицама, као што је породица Младеновић, одузета је фабрика "Тигар" и неколико хиљада хектара земље у околини села Топли До. Проблем враћања имовине – фабрике – није решен ни по старом Закону о приватизацији.

Иванковић указује да су власници одузетих локала неактивни и неорганизовани, а није успео ни покушај да се оснује огранак Лиге за заштиту права власника национализоване имовине.

– Проблем је што предузећа продају локале да би намирила дуговања радницима, који не схватају да продају туђу имовину, која никада легално није прешла у својину предузећа. Радници гледају само личне интересе и можда ће једнога дана морати да врате оно што није њихово – каже Иванковић.

Приликом недавне посете Пироту министар правде Драган Стојковић је у вези са овим проблемом изричито рекао да суд мора да донесе решење о застоју поступка, док се не донесе Закон о денационализацији и да свако ко купи овакав објекат ризикује да га изгуби.

Од познатих пиротских породица, као што су Цекићи, Мишићи, Крстићи, Ђурићи, одузимане су куће, велики локали, кафане. Цекићима је одузета кућа у којој се годинама налази ОО СПС-а и она је, према речима Иванковића, подобна за реституцију. Десило се и да некадашњи власник кафане "Падеж" поново купи сопствену кафану и преуреди је.

До сада је једино Општина Ниш успела да врати неке објекте Српској православној цркви, док је у Чачку обустављена продаја национализованих локала.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.