Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

СББ, ПТТ и Иком да оправдају цене услуга

СББ, ПТТ и Иком да оправдају цене услуга
Грађани имају право да знају шта плаћају (Фото З. Анастасијевић)

Републичка агенција за телекомуникације (РАТЕЛ) затражиће од највећих кабловских дистрибутера у Србији – СББ, ПТТ и Иком да докажу оправданост цена за услуге које пружају, изјавио је јуче председник Управног одбора РАТЕЛ-а Јован Радуновић.

Он је објаснио да РАТЕЛ има право, према Закону о телекомуникацијама, да тражи контролу оправданости цена услуга највећим оператерима који покривају у овом тренутку више од 20 одсто укупног тржишта. "РАТЕЛ процењује оправданост структуре трошкова и ако закључимо да висина цене услуга није оправдана можемо да донесемо одлуку да ми дефинишемо цене", рекао је Радуновић и додао да ако оператери то не прихвате онда се одузима дозвола.

Руководилац службе за маркетинг и продају ПТТ КДС Маријана Лукић изјавила је да то предузеће има званичан ценовник који је утврђен и одобрен на Управном одбору и свако одступање или промену ценовника мора да одобри то тело.

Цена прикључка у Београду је 2.310 динара и, према њеним речима, тај износ се није мењао већ годинама. Месечна претплата зависи од броја канала за које власник КДС мора да плаћа ауторска права, а највише таквих понуђених канала има Београд – 72, рекла је она и додала да на цену утиче и накнада за месечно одржавање система.

Директор маркетинга СББ-а Мирко Главинић рекао је да ће ова компанија радо образложити своју политику цена. Он је подсетио на феномен да међународни интернет приступ у Србији кошта готово десет пута више него у земљама у региону што се директно одражава на доступност интернета нашим грађанима.

Председник УО РАТЕЛ-а Радуновић је рекао да од 60 евидентираних кабловских оператера РАТЕЛ већ сада има у виду остале дистрибутере који покривају више од прописане територије тржишта и додао да ће и њима затражити исту информацију, али без прецизирања када ће то учинити.

Радуновић је објаснио да је РАТЕЛ евидентирао све кабловске оператере на српском тржишту, а за 40 који су већ добили дозволу за рад, Републичка радиодифузна агенција треба да одобри дозволу за програмску делатност.

Управни одбор је на последњој седници донео одлуку да се у наредном периоду изда још 18 дозвола за рад кабловским дистрибутерима који су испунили услове за пружање услуга дистрибуције РТВ програма преко кабловске мреже.

Кабловски дистрибутери који су испунили услове су "Саботроник" д.о.о. из Сенте, "Сател" из Бора, "Вапс" и "Игнет кд систем" оба из Барича, "Видра" из Бечеја, "Лотел кабле" д.о.о. из Лознице, "ЈМ Оскар" д.о.о. Куршумлија, "Лимес телекомуникације" д.о.о. Деспотовац.

Управни одбор је исту одлуку донео и за "Панелкатв" д.о.о. Ритопек, "Сат-Тракт" д.о.о. Бачка Топола, "Теленет" д.о.о. Прибој, "Електрон" Неготин, К.Д.С. Нови Сад, КМ Ковин Скореновац, "Кабел-Јохан" д.о.о. Лесковац, "Јотел" д.о.о. из Ниша, "Радијус вектор" и "Маско" оба из Београда.
(Танјуг)

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.