Понедељак, 22.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Од бицикла до награде „Младград 2012”

Од бицикла до награде „Младград 2012”
Фото Т. Јањић

Све што нам смета, живцира нас, оптерећује, чуди и замара, Филип је решавао уместо нас. Он није типичан двадесетогодишњак који живи у земљи Србији: он је један од оних који шири позитиван став међу вршњацима, али и одраслима –да малим корацима појединци могу правити велике промене у својим срединама.

Филип Вукша (20) је студент прве године пејзажне архитектуре Шумарског факултета и добитник специјалног признања „Младград 2012”, које традиционално, 12. августа, на Међународни дан младих, већ трећу годину додељују Грађанске иницијативе, уз подршку Министарства омладине и спорта и Министарстварегионалногразвојаилокалнесамоуправе.

Овај момак не припада ниједној групи нити организацији, а грађанским активизмом почео је да се бави са 15 година, захваљујући – свом бициклу. Од тада, где год да уочи комуналне и саобраћајне проблеме у Београду, он пошаље допис надлежнима. За ових пет година доставио је више од 1.000 пријава градским инспекцијама, дирекцијама и секретаријатима, захваљујући којима су, између осталог, обнављане бициклистичке стазе, чишћена возила јавног превоза, сађени дрвореди, враћани поклопци на шахтове, поправљане и фарбане уличне светиљке, отпушавани сливници и поправљани хидранти...

– Све је почело тако што ме је нервирало што бициклистичка стаза од Дорћола до Аде Циганлије којом сам стално возио није била сређена. Заправо, била је у катастрофалном стању, са паркираним колима, уличним светиљкама које не раде, није било заштитних стубића и саобраћајних знакова. Сада је потпуно реновирана у дужини од осам километара. Напомињем да није све то само моја заслуга, али је чињеница да сам град затрпао са више од 150 пријава и то је била количина коју нису могли да игноришу – прича нам Вукша, док у Музеју науке и технике очекујемо уручење награда.

Уследила је борба са бирократијом и чувеном реченицом „нисмо ми за то надлежни”, упознавање са законима, процедурама, надлежностима... Вукша је кренуо у борбу за бољу јавну расвету и зеленији град, по његовим пријавама је засађено више од 550 садница, отпушено је више од 100 сливника.

– Потпуно сам, без помоћи инспекције, чак напротив, решио сам многе проблеме у градском превозу и пре бус плуса – обележавао ноћне станице ГСП-а пешке, уз помоћ мердевина и налепница које сам штампао, по летњој жези, наоружан само повластицом и бележницом, возио сам се у оба смера на свих 150 линија ГСП-а не бих ли забележио неправилности у јавном превозу и на крају предао елаборат на ову тему. Градски органи су затворени, конзервативни, неспремни на иновације и зато их морамо максимално притискати – поручује овај момак.

Вукши остаје мало времена за друге ствари, јер мора да спрема и испите. Како нам каже, не планира, као многи млади, да по завршетку студија оде у иностранство, остаје везан за своју средину јер је схватио да много тога може да промени. У току је израда Интернет сајта на којем ће сваки грађанин моћи врло лако да пронађе коме и како да пријави проблем у својој улици, ко је надлежан за то, које су законске основе.

– Не треба да будете правник да бисте се борили са администрацијом. Све ћемо дати у што једноставнијој форми, ко је за шта надлежан, који је законски основ за пријаву, биће и формулари са адресом који грађани само треба да попуне и пошаљу – каже Вукша који очекује да ће сајт током септембра бити у пробној фази.

За свој рад, Вукша није добио само признања. Нажалост, онако како то обично бива када неко „одскочи” у својој средини, пре два месеца вербално и физички су га напали возачи аутобуса док је на Кеју ослобођења фотографисао полупана стакла на предњим и задњим вратима аутобуса, о чему је наш лист већ писао.

Он је, упркос свему, и даље насмејан, зрачи оптимизмом.

– Доказао сам да много тога може да се поправи, промени и уреди само упорношћу и вољом. Позивам све младе, све грађане да притиснемо надлежне у својим срединама, јер су они ту због нас. Морате се борити за своје окружење, јер никоме не треба да буде свеједно у каквој средини живи – поручује на крају овај момак.

Сандра Гуцијан

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.