Законско крадуцкање
Ко је грађанима прећутао истину? Ко им и због чега на време није рекао да ће им септембарски рачуни за струју бити обрачунати по вишој стопи од 20 уместо 18 одсто?И да ли је сада довољно рећи: Електропривреда Србије применила је пореску стопу у складу сазаконом, јер је очитавала потрошњу од 1. до 5. октобра, за струју потрошену у септембру.
Разлика између две стопе, од 18 до 20 процената, није велика, али је велико питање због чега се промена или примена неког прописа, па и овог, мора сломити преко леђа немоћног потрошача. Да ли је могуће да законодавац није могао да претпостави да ће се нешто овако догодити па да имамо ретроактивну наплату пореза за утрошену струју? Могуће је. И све је – по закону, па и поткрадање грађана.
Ко им, дакле, дугује објашњење – Министарство финансија, које је писало Закон о ПДВ-у? Или в. д. директора Електропривреде Србије Александар Обрадовић када је пре неколико дана у влади објашњавао детаље најављеног попуста струје од 15. одсто, не помињући да очитавање струје 1. октобра по закону значи већи ПДВ и за утрошену струју прошлог месеца.
Није знао или није хтео да каже да ће септембарски рачуни бити већи у просеку за 60 до 100 динара. Министарство финансија је рекло да „промет добара настаје даном очитавања стања примљене воде, електричне енергије, гаса и топлотне енергије коју врши испоручилац у циљу обрачуна потрошње”. То преведено на српски значи – струја очитана 1. октобра обрачунаваће се по новој, вишој стопи. Да је то тада Обрадовић рекао добио би поен као кућа.
Овако су његова накнадна објашњења, да је ЕПС ограничен људским ресурсима и да ни на који начин не може у једном дану да очита сва бројила, у најмању руку неубедљива и нису никаква утеха оштећеним потрошачима.
Да се разумемо – проблем није у стотинак динара разлике у рачуну, већ у навици државе, а то ЕПС по свему јесте, да само узима, а да ништа заузврат не нуди.
Како ствари стоје, струја неће бити једина ставка коју ће од септембра грађани плаћати скупље, јер се очекује да по стопи од 20 одсто буду обрачунате и друге комунале услуге – димничарске, одржавање зграда, заједничка потрошњу струје у ходницима...
И шта сада?
Ништа. Грађани, који су и до сада уредно плаћали струју, чиниће то и убудуће, а то што се осећају преваренима, њихова је ствар, држава не хаје много за то. А требало би.
Грађани, потрошачи струје, али и осталих комуналних услуга, нису ничим заслужили да их сопствена држава „крадуцка” непрецизно или нејасно написаним прописима. Овај о обрачуну ПДВ-а више је него јасан случај. И уместо да се колико јуче на ванредној седници Скупштине Србије донесе измена, којом ће се ова непрецизност исправити, ми добијамо немушта тумачења по којима је све у реду, али по нашем џепу. Који пут?
У целој овој фарси држава је, покривена законом, дошла до незаслужених пара, јер ће се у буџет само по овој малој разлици слити 1,7 милиона евра.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


