Ponedeljak, 22.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Zakonsko kraduckanje

Zakonsko kraduckanje

Ko je građanima prećutao istinu? Ko im i zbog čega na vreme nije rekao da će im septembarski računi za struju biti obračunati po višoj stopi od 20 umesto 18 odsto?I da li je sada dovoljno reći: Elektroprivreda Srbije primenila je poresku stopu u skladu sazakonom, jer je očitavala potrošnju od 1. do 5. oktobra, za struju potrošenu u septembru.

Razlika između dve stope, od 18 do 20 procenata, nije velika, ali je veliko pitanje zbog čega se promena ili primena nekog propisa, pa i ovog, mora slomiti preko leđa nemoćnog potrošača. Da li je moguće da zakonodavac nije mogao da pretpostavi da će se nešto ovako dogoditi pa da imamo retroaktivnu naplatu poreza za utrošenu struju? Moguće je. I sve je – po zakonu, pa i potkradanje građana.

Ko im, dakle, duguje objašnjenje – Ministarstvo finansija, koje je pisalo Zakon o PDV-u? Ili v. d. direktora Elektroprivrede Srbije Aleksandar Obradović kada je pre nekoliko dana u vladi objašnjavao detalje najavljenog popusta struje od 15. odsto, ne pominjući da očitavanje struje 1. oktobra po zakonu znači veći PDV i za utrošenu struju prošlog meseca.

Nije znao ili nije hteo da kaže da će septembarski računi biti veći u proseku za 60 do 100 dinara. Ministarstvo finansija je reklo da „promet dobara nastaje danom očitavanja stanja primljene vode, električne energije, gasa i toplotne energije koju vrši isporučilac u cilju obračuna potrošnje”. To prevedeno na srpski znači – struja očitana 1. oktobra obračunavaće se po novoj, višoj stopi. Da je to tada Obradović rekao dobio bi poen kao kuća.

Ovako su njegova naknadna objašnjenja, da je EPS ograničen ljudskim resursima i da ni na koji način ne može u jednom danu da očita sva brojila, u najmanju ruku neubedljiva i nisu nikakva uteha oštećenim potrošačima.

Da se razumemo – problem nije u stotinak dinara razlike u računu, već u navici države, a to EPS po svemu jeste, da samo uzima, a da ništa zauzvrat ne nudi.

Kako stvari stoje, struja neće biti jedina stavka koju će od septembra građani plaćati skuplje, jer se očekuje da po stopi od 20 odsto budu obračunate i druge komunale usluge – dimničarske, održavanje zgrada, zajednička potrošnju struje u hodnicima...

I šta sada?

Ništa. Građani, koji su i do sada uredno plaćali struju, činiće to i ubuduće, a to što se osećaju prevarenima, njihova je stvar, država ne haje mnogo za to. A trebalo bi.

Građani, potrošači struje, ali i ostalih komunalnih usluga, nisu ničim zaslužili da ih sopstvena država „kraducka” neprecizno ili nejasno napisanim propisima. Ovaj o obračunu PDV-a više je nego jasan slučaj. I umesto da se koliko juče na vanrednoj sednici Skupštine Srbije donese izmena, kojom će se ova nepreciznost ispraviti, mi dobijamo nemušta tumačenja po kojima je sve u redu, ali po našem džepu. Koji put?

U celoj ovoj farsi država je, pokrivena zakonom, došla do nezasluženih para, jer će se u budžet samo po ovoj maloj razlici sliti 1,7 miliona evra.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.