Од сутра привремена управа у Лесковцу?
Лесковац - Двочасовне блокаде магистралног пута Лесковац-Ниш, коју је најавила невладина организација Едукациони центар, због тога што већ три месеца нису уведене привремене мере у тој општини, јуче ипак није било. Позиву се одазвало тек неколико стотина грађана, чији је излазак на аутопут спречила полиција блокирајући излазе из града.
- Данас је сваки грађанин Лесковца добио по једног полицајца. Уместо тога Влада Републике Србије требало је да наложи министру Зорану Лончару да у законом предвиђеном року уведе привремену управу и да не дозволи блокаду Лесковца - рекао је јуче Игор Стајић, из Едукационог центра на конференцији за новинаре одржаној испред полицијског кордона на излазу из града.
Представници Едукационог центра изјавили су да је њихова акција ипак дала резултат, јер је министар за локалну самоуправу Зоран Лончар обећао да ће у Влада Србије на седници овог четвртка донети одлуку о увођењу привремених мера у Лесковцу.
Лончар је прексиноћ агенцији Бета рекао да ће доношењем одлуке о формирању привременог органа у општини Лесковац бити превазиђене штетне последице вишемесечног неконституисања Скупштине општине у том граду и уједно омогућен несметан и ефикасан рад локалне самоуправе.
На најаву увођења привремене управе, председник општине Лесковац Владан Маринковић рекао је Танјугу да то није ништа ново и да је то исто Лончар изјавио у јануару, када је у Лесковцу боравио у оквиру предизборне кампање. Он је изразио бојазан да је поново реч "само о обећањима".
Маринковић је објаснио да је Лесковац од почетка априла у потпуној финансијској блокади, јер је 31. марта истекла одлука о привременом финансирању, па иако на рачуну има новца не постоји законски основ да се он користи. Тиме је, према његовим речима, доведена у питање исплата зарада свим радницима општинске администрације, али и запосленима у комуналним предузећима која се финансирају из буџета Скупштине општине.
Иначе, за увођење привремене управе у Лесковцу основ постоји још од почетка јануара ове године будући да је тада истекао рок од три месеца за конституисање локалне скупштине.
Управо тај разлог за формирање привременог органа наводи и Лончар додајући да је "до сада иницијатива била на локалним политичарима да у складу са исказаном изборном вољом грађана пробају да након више месеци направе политички договор и да образују скупштину".
С друге стране, председник општине саопштио је да се неколико пута обраћао надлежним институцијама да реше проблем како би се спречило да скоро 170.000 Лесковчана буду таоци нечије неодговорности.
Остаје, наравно, питање због чега привремене мере до сада нису уведене, а судећи по оптужбама страначких функционера у Лесковцу, кључни разлог одлагања могао би да буде састав будуће привремене управе.
Од понедељка, када је министар Лончар званично најавио увођење привремене управе, у Лесковцу су се могле чути бројне калкулације, а неке су у ,,оптицају недељама’’, попут оне да ће се на челу привремене управе наћи професор Александар Пејчић, начелник Јабланичког округа и члан ДСС-а.
Иначе, у Лесковцу је неколико пута заказивана и одржавана конститутивна седница Скупштине општине, али није било ефекта. Блок демократских странака могао је да образује СО, али је одмах по окончању локалних избора било проблема. За новонастало стање најчешће су оптуживани локални функционери ДСС-а, који су у једном тренутку прихватили да са ДС-ом и другим странкама формирају локалну власт, али су од тог наума одустали још пре Нове године.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


