Петак, 12.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Резолуција

Резолуција

Поводом Космета нема више буре у чаши воде владајуће коалиције. Јавна резолуција и тајна платформа о Космету зауставиле су ветар који су произвели председник Србије и премијер Србије. Међутим, оне неће зауставити нагађања зашто је бура изазвана и колико је била стварна и ко је победник у овом кратком политичком игроказу.

Пред Нову годину председникова платформа је доспела у јавност, прво инострану, па онда и домаћу. У Брисел је платформу однео премијер, у Берлин председников саветник, што довољно говори о значају који је власт давала утиску који ће платформа оставити на људе најмоћније у решавању косметског чвора.

Чим се појавила платформа премијер је јавно рекао да неки њени ставови нису ни добри ни корисни за Србију и будућност Срба на Космету. Председник му је одговорио у интервјуима које је за Нову годину дао трима агенцијама, РТС-у и „Политици”.

Да би се још једном проверило шта мисли свет, неколико дана пошто је обелодањена платформа, један члан владе је путовао у Берлин, а други је ручао са америчким амбасадором. Кључно питање постављено обојици било је: „Да ли Београд наставља разговоре са Приштином?”.

Трећег дана Божића председник и премијер су демонстрирали јединство државног врха саопштавајући да стоје и иза резолуције и иза платформе.

Председник је задовољан. Прво, показао је да има план за решавање косметског проблема и тиме одговорио на једну од примедаба опозиције. Друго, тврди да његова платформа није доживела суштинске промене. Треће, умирио је онај део својих бирача који су посумњали да му је Брисел постао важнији од Дечана. Четврто, показао је влади, чији је и отац и мајка, да зна како да се умеша у вођење политике.

Премијер је задовољан. Прво, показао је да води политику земље, што му је и у опису радног места. Друго, у резолуцији нема делова платформе који су, по његовом мишљењу, били спорни. Треће, саопштио је да је и платформа измењена.

Пошто је платформа постала тајна, тешко је рећи како је и колико измењена. Наравно, платформи и резолуцији је заједнички став да Србија никада неће признати независност Космета. Извесно је, међутим, да је у својој јавној верзији платформа претпостављала да се разговара о статусу Космета. Резолуција се одриче те амбиције, зато што – каже премијер – у овом тренутку не постоји расположење друге стране да се разговара о коначном решењу. Циљ резолуције је успостављање институција Срба на Космету које ће бити прихватљиве за свет и Приштину.

Шта то значи одговорио је председник Србије у новогодишњем интервјуу за „Политику”. Питање је било: Да ли је решење – Косово је на папиру у Србији, али Београд нема власт над Приштином, Приштина на папиру има средине у којима живе Срби, али нема никакву власт над њима, него је има Београд? Председник је одговорио: „Тако је”. Исто би одговорио и премијер.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.