Чиновници испразнили буџет
Суботица – Шездесет дана након што је јавно представљен, извештај Државне ревизорске институције о трошењу буџета током 2011. се нашао пред одборницима градске скупштине. У време које ревизор контролише, целокупна градска власт била је у рукама ДС-а, који је и даље на власти, али сада са 11 коалиционих партнера.
Из обимног извештаја ревизора јасно је да је градској управи остало још само 30 дана да исправи крупне пропусте и незаконитости за које би могле да уследе и прекршајне или кривичне пријаве. Обраћајући се одборницима, градоначелник Модест Дулић је најавио да се већ раде правилници који недостају и отклањају недостаци које је ревизор забележио. С друге стране, председник суботичког СНС-а Илија Маравић поставио је питање ко ће у буџет вратити 177 милиона динара, колико је потрошено за незаконито повећање плата од 30 до 80 одсто, као и стимуалцију коју је бивши градоначелник Саша Вучинић доделио себи, постављеним, именованим и запосленим лицима у Градској управи. Маравић сматра да је, када се уброји и преко 11 милиона за стипендије, широка лепеза плаћених здравствених услуга, буџет града оштетио и буџет Републике, јер нису плаћени порези на лична примања. По његовој рачуници, то износи више десетина милиона динара.
Незаконите бенефиције које су уживали чланови Градске управе само су један од бројних примера како се трошио градски буџет, а по свему судећи са том праксом се наставља и даље, јер су за сада једино укинуте стипендије деци запослених.
Пажњу опозиционих одборника привукао је и извештај ревизора у вези са грађењем затвореног базена у насељу Прозивка, вредног више од 534 милиона динара, за који су утврђене одређене неправилности. Тако у извештају стоји да уговарање послова са пројектантском фирмом „Супорт”, у износу од 6,8 милиона динара, није било у складу са законом, као ни уговарање извођења радова. Потписани су и уговори са конзорцијумом „СМБ градња”, „Експрес сервис” и МПП „Јединство”, што није у складу са прописима, јер нити су дали потребну документацију нити је град поштовао рокове за потписивање уговора. Ни приликом склапања уговора са надзором за градњу базена, где је изабран конзорцијум који чине „Супорт”, „Термогас” и „Електроинжењеринг”, за посао вредан 2,9 милиона динара, по мишљењу ревизора нису поштовани прописи који регулишу јавне набавке. Иначе, на седници се чуло да овај базен нема грађевинску дозволу, и да је то записано у катастру непокретности.
У Служби за грађевинарство то демантују, тврдећи да је издата и грађевинска и трајна употребна дозвола након три месеца пробног рада базена. Међутим, спорна је брзина којом су прибављена документа за изградњу овог објекта. Наиме, 20. октобра 2011. Влада Србије је донела одлуку да се новац за подстицај грађевинске индустрије уложи у градњу затвореног базена на Прозивци. Већ сутрадан је склопљен уговор са „Супортом” о пројектовању базена, а истог дана, 21. октобра, први човек суботичких демократа Модест Дулић саопштава да ДС преузима одговорност за извођење овог пројекта. За само десет дана завршена је пројектна документација и прибављене су све дозволе, па је већ 31. октобра 2011. базен на Прозивци добио грађевинску дозволу. Радови на базену свечано су отворени 7. децембра, а у Служби за грађевинарство кажу да је неколико дана пре тога и пријављено градилиште. Радови на базену завршени су крајем априла 2012, неколико дана пре рока. Очигледно је да је у тој брзини жртвовано поштовање законске процедуре за јавне набавке.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


