Држава пала на матури
Седмодневна афера која је обележила овогодишње полагање мале матуре – крађа тестова из математике, а како се касније испоставило и из српског језика и њихово продавање на улици за неколико хиљада динара, завршила се одлуком о поништавању матуре. У Министарству просвете, кровној институцији у чију надлежност улази и Републичка комисија за завршни испит, која је донела поменуту одлуку, надају се да ниједно дете овом одлуком неће бити оштећено.
Нади овде не би смело да буде место. Онај ко доноси одлуку мора да стоји иза ње, баш као што и ресорно министарство које организује испите из српског и математике не сме „да се нада”, већ мора за малу матуру да буде – одговорно.
Око 70.000 осмака овог јуна јесте оштећено: од септембра им је говорено да ће њихов упис зависити и од успеха на малој матури, на којој су могли да освоје највише 40 поена. Организоване су припреме и штампане збирке задатака, које су сви куповали. Велики број малишана чији успех можда и није био најбољи у шестом и седмом разреду, сигурно је уложио напор да се спреми за испит из математике и матерњег језика. Многи родитељи су се овог пролећа задуживали да би плаћали приватне часове својој деци за полагање тестова који су сада поништени.
Али, како од толиког броја осмака издвојити оне који су на испиту освојили максималних 40 поена не због великог знања него зато што су им маме и тате тестове, украдене из Штампарије „Службеног гласника” па фотокопиране, купили на улицама Београда или Новог Сада пре полагања? Одговор је једноставан: никако. Дакле, нема дилеме – деца су оштећена.
Можда решење да се мала матура поништи јесте најбоље с обзиром на то да су сва остала – гора. Нико више не може да понови тест из матерњег језика, а не би било поштено према великом броју деце да се у општем збиру бодова поред успеха из основне школе рачуна само успех на тесту из математике. Али, овакво решење не може да ублажи аферу са малом матуром.
Министар просвете јуче је изјавио да његово министарство није одговорно за то што је неко украо тестове. Јасно је да министар и његови људи нису могли лично да контролишу шта се дешава у штампарији. Али, да ли је министарство одговорно за организацију матуре? Прошле године тестови су такође били „проваљени”, али то за надлежне очигледно није био довољан разлог да овог јуна било шта промене у организовању испита.
На маргини је овај пут остао податак о (не)успеху ђака на полагању испита. Деца су, у просеку, освајала половину од могућих 20 поена, што је најгори резултат од 2011, када је први пут организована мала матура. Тај податак би требало да буде звоно на узбуну пре свега Министарству просвете, али и наставницима и родитељима.
Дилема поводом мале матуре је разрешена – бар што се тиче уписа у средње школе. Али чињеница остаје, на малој матури ове године – пало је Министарство просвете. Народски речено: пала је држава.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


