Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Неће патријарха

Неће патријарха

Док Председништво Босне и Херцеговине не усвоји одлуку о прихватању основног уговора између Српске православне цркве и БиХ, делегати из Републике Српске у Дому народа босанскохерцеговачке парламентарне скупштине неће гласати за ратификовање истоименог акта између БиХ и Свете столице, односно Ватикана.

Увод у овакав заплет настао је 27. јуна, када су Харис Силајџић и Жељко Комшић, одбивши да дају сагласност на уговор са СПЦ, прегласали српског члана Председништва БиХ Небојшу Радмановића. Заменик председавајућег Дома народа Младен Иванић објаснио је да због тога, два дана касније, српски чланови нису хтели да гласају за уговор између БиХ и Ватикана и тиме ризикују да се пред овим парламентарним телом никада не нађе акт који регулише односе БиХ и СПЦ.

Слободан Наградић, бивши помоћник министра за цивилне послове БиХ и члан Експертске групе Савета министара БиХ за преговоре са Светом столицом, језгровито и јасно објашњава да Силајџић и Комшић не прихватају да потписник уговора буде Његова светост патријарх српски Павле, већ траже да то буде неко од епископа СПЦ у БиХ. С друге стране, они не постављају питање потписника уговора са Светом столицом, а то треба да буде папа. Такође, смета им и то што се отвара могућност саодговорности СПЦ – као и Римокатоличке цркве – за наставу веронауке у школама.

Позадина свега је стварање некакве босанске православне цркве, чија би јерархија била издвојена из канонског јединства СПЦ, што би био директан удар на идентитет српског народа у БиХ.

Силајџићево и Комшићево понашање Наградић оцењује као "политички безобразлук" и "дискриминаторски однос према српском народу и његовој цркви".

Осим политичке, Силајџићево и Комшићево понашање има и другу, материјалну, димензију. Власти у Федерацији БиХ нису ни почеле да СПЦ враћају њену, поготово у Сарајеву, респектабилну имовину. Њој, поред осталог, треба да буде враћена и зграда Богословије у којој је сарајевски Економски факултет. С друге стране, Исламској заједници враћено је све, а Католичка црква је уведена у посед већег дела своје имовине.

Закључак је дао Младен Иванић рекавши: "Ми никада нећемо дозволити да неко овде направи некакву ’босанску православну цркву’ и тиме поцепа српско национално биће".
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.