Уторак, 23.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Пипкање "ситроена"

Пипкање "ситроена"

Гладијаторско пипкање новог "ситроена" у једном београдском хипермаркету од изабране групе очајних потрошача још један је доказ да живот у транзиционој Србији подсећа на екстремни спорт. Такмичари су прошли сурове квалификације, окупили се око "ситроена Ц-4" и већ данима мазе металик лепотана. Последњи који издржи у тој романтичној вези са хаубом или каквим другим делом савршене каросерије Ц-4 понеће га кући. Ако се наставе врућине, бар ће посматрати небо кроз стаклени кров. Да ли је, међутим, аутомобил од око седамнаест хиљада евра довољна компензација за неколико дана муке и јавног понижења? Какво смо то друштво постали када је компанијама дозвољено да организују наградне игре у којима његово величанство купац постаје предмет исмевања, сажаљења и подсмеха? Ако већ не постоје законска ограничења, где је ту такозвана друштвена и корпорацијска одговорност?  

Али, нисам ли и сам, пре него што сам се обрушио на фанове "ситроена" и менаџмент хипермаркета, полизао килограме сладоледа, у јаловој нади да ћу се на штапићу срести са ликом страшног гусара, који ће ми донети 150.000 евра? Нисам ли спискао 300 динара очекујући, као и сваког претходног уторка, да ми се заврти добитна комбинација бројева, иако, према математичким проценама, имам много више шансе да путујем авионом који никада неће слетети.

Био сам разочаран и када сам схватио да никада нећу возити "поршеа кареру". Пре неколико дана, једна шармантна дама дала је гас до даске и излетела из кадра рекламног спота у жутом чудовишту, вредном око 100.000 евра, пошто је спикер саопштио да је извучен управо њен коверат. Са пет чепова пива. Али, као и огромна већина Срба и припадника осталих етничких заједница, не губим наду: наливам се флашираним водама, купујем жени литре зејтина, не одустајем ни од сладоледа, па макар "извукао" папагаје и мачеве, свестан да је то најбржи пут да се попнем у вишу касту, а да при том не зарадим жуљеве од мотике.

Пропадати кроз рупе у једном квизу, док вас кроз путовање у подрумски део студија прати храпави глас типа који је у центар таблоидне Србије упао чешући се до изнемоглости, чекати на аудицијама за нову народњачку звезду или члана кавеза у "Великом брату", пристајати да вас жене и удају за 48 сати, пред васколиким гледаоцима јавног сервиса – то су само неке од дисциплина српског националног спорта, званог преживљавање.

Заиста, свака јуначина, способна да плаћа инфостан, струју, телефон – фиксни и мобилне, кирију ако је подстанар, кеш, стамбене или ко ће га знати какве кредите – са гигантском просечном платом од око 300 и нешто евра, а да при таквим сложеним финансијским операцијама задржи здраву памет и крвни притисак који неће подићи узбуну у Ургентном центру – заслужује највиша друштвена признања. Али, ко да му га додели? Зар припадници политичке елите одговорне за рађање анонимних хероја, који сањају Ц-4, у лошем римејку филма Сиднија Полака "Коње убијају, зар не?".

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.