Петак, 12.06.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Три премијере у Граду театру

Три премијере у Граду театру
У очекивању фестивала: Будва

Будва – Овогодишњи 21. по реду фестивал Град театар по програму личиће на оне најбоље из протекле две деценије. Почеће 10. јула, дан после одржавања концерта легендарне светске рок групе "Ролингстонс", а завршиће се 20. августа. Концепција фестивала се не мења. Традиционално, одвијаће се драмски програм, концерти озбиљне музике, књижевни програми и ликовне изложбе.

Марко Кентера из "Мултимедија групе" која реализује драмски програм објашњава да су све три премијерне представе које се припремају за фестивал у копродукцији са другим позориштима инспирисане делима будванских писаца. Тако ће премијерно бити изведене представе "Хармонија" Чеда Вуковића у режији Неле Антоновић, "Скочи дјевојка" Стефана Митрова Љубише у режија Кокана Младеновића, а Вида Огњеновић режира представу "Дон Крсто". Ради се о причи о Будванину Крсту Ивановићу (1618–1688), мање познатом широј јавности, једном од најученијих људи са ових простора. Највећу популарност је стекао у раду на унапређењу венецијанске опере, пишући либрета. О угледу и утицају Ивановића у Венецији најбоље сведочи његово именовање за каноника цркве Светог Марка у Венецији. У Италији је завршио највеће школе и стекао два доктората, и бавио се писањем песама на српском, италијанском и латинском језику.

Наш саговорник додаје да ће и друге представе на сценама Града театра бити занимљиве:

– Из Грчке долази представа "Ајакс", режира је славни Теодорус Терзопулос који је већ гостовао у Будви. Из Бугарске долази "Медеја" коју режира Диана Добрева, из Румуније "Електра", режира је Михаиа Маниутиу, из Сарајева "Временски тунел" у режији Адмира Гламочака, из Ријеке Лари Запиа "доводи" "Мачку на усијаном лименом крову" Тенесија  Вилијамса, из Санкт Петербурга стиже "Ноћна проба" Михаила Булгакова у режији Корионова и Шибаева. На фестивал долазе још две "Медеје": из Љубљане у режији Данета Зајца и из Тиране у режији Микела Калемија, из Милана стижу Еурипидове "Тројанке" у режији Серена Сингаглиа, Никита Миливојевић долази са представом "Домовина – седам снова" из Делфа, из Грчке. Из Македоније, из Велеса, долази представа "Стрип Шекспир" у режији Колета Ангеловског, из Новог Сада "Злочин над дивљим зверима" у режији Бориса Лијешевића који је по рођењу Будванин, а из Љубљане представа "Тесла" у режији Томажа Пандура.

У музичком програму гостоваће виолиниста светског гласа Стефан Миленковић и пијаниста Невен Шобајић, фестивалским оркестром дириговаће Бојан Суђић; укупно, биће изведено петнаест музичких програма. На Тргу песника, ауторске вечери имаће филозоф Славој Жижек, затим Видосав Стевановић, Слободан Шнајдер, Светислав Басара, Младен Ломпар, Шемсудин Мехмединовић, Драган Радуловић, Роберт Перишић и други. Ликовни програм одвијаће се у галерији "Санта Марија" под насловом "Професори академија излажу". Прва је изложба професора Ликовне академије са Цетиња Бранислава Секулића, затим Душана Марковића, професора Факултета за уметност Мега тренд универзитета из Београда и Мустафе Скопљака, професора Академије за уметност из Сарајева.

– Новац за овогодишњи фестивал Град театар обезбеђује општина Будва у износу од око 800.000 евра, што је највећи износ у досадашњем постојању будванског фестивала, каже Мерин Смаилагић, директор Града театра.
Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.