Субота, 04.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Ухапшено 13 цариника и два шпедитера

Ухапшено 13 цариника и два шпедитера

Управа криминалистичке полиције ухапсила је 13 цариника и две особе запослене у шпедитерским компанијама због сумње да су оштетили државни буџет за скоро 250 милиона динара, наведено је у полицијском саопштењу. Приведени су осумњичени за злоупотребе у поступку увоза и царињења робе. Акција хапшења обављена је у сарадњи са Тужилаштвом за организовани криминал и Управом царина.

Полиција је привела осумњичене Соњу Борету (42), шефа Одсека за царински надзор испоставе складишта Добановци, Анђелку Борјановић (50), царинског прегледача као и царинске надзорнике испоставе складишта у Добановцима: Александра Дојчиновића (47), Драгана Лончара (44), Славишу Дамјановића (41), Николу Косановића (31), Оливеру Ђунисијевић (47), Славицу Марковић-Влајић (56), Гордану Палић (46), Весну Вањек (44), Владимира Машановића (43) и Ивицу Станковића (54).

Ухапшене су и Гордана Лазаревић (43) и Драгана Миливојевић (29), комерцијалиста и пословни секретар у предузећима „Глобал шпед” и „Самба експорт импорт”.

Осумњичени су приведени у наставку акције „Учитељ”, у оквиру које је од априла ове године ухапшено 28 особа, међу којима је и 20 цариника, осумњичених да су оштетили државу за око 250 милиона динара.

Ухапшени цариници терете се да су чланови криминалне групе, која је од јануара прошле до априла ове године увезла више од 100 контејнера робе из Кине. Како полиција сумња, подношена је лажна документација у којој је измењена врста увезене робе. Самим тим, наплаћен је мањи износ царинских дажбина и пореза, чиме је оштећен републички буџет.

Како незванично сазнајемо у МУП-у Србије, полиција сумња да су Дејан Станишић, директор предузећа „Глобал шпед” и Никола Стојисављевић, царински прегледач и власник фирме „Самба експорт импорт” организовали ову криминалну крупу почетком јануара прошле године. Обојица су ухапшени у априлу ове године. Они су заједно са сада ухапшеним члановима групе, планирали и основали предузећа „Глобал шпед” и „Самба експорт импорт”, која су обављала шпедитерске услуге приликом увоза текстила, одеће и обуће из Кине у Србију.

Полиција сумња да су ухапшени налазили особе, које су за накнаду од 1.000 евра пристајале да буду власници и директори бројних предузећа, међу којима су „Коместа”, „Вес текстил”, „Коракс груп”. Пословањем ових предузећа заправо су руководили чланови организоване криминалне групе. Плаћени наводни власници имали су задатак да се појављују као формални увозници робе и ступају у контакт са кинеским држављанима, власницима радњи у Београду.

Суштина малверзације је у избегавању плаћања пореза на кинеску робу, јер је он знатно већи у односу на порез за рецимо увоз керамичких плочица, пластичне амбалаже, украсних трака. Због тога су чланови групе сачињавали документацију у којој су уместо увоза кинеске робе, приказивали да увозе производе на које се плаћа мањи порез.

Колико је ова група била организована и имала разрађену шему малверзација сведочи и чињеница да су одређени чланови групе помагали да се роба превезе из луке у Ријеци у Хрватској до Србије са пратећом лажном документацијом.

Д. Вукосављевић

-----------------------------

Управа царина учествовала у акцији

Поводом хапшења цариника јуче се саопштењем огласила и Управа царина. Како је наведено, она је активно учествовала у акцији „Учитељ”, која траје више од годину дана, обезбедивши неопходну документацију на којој је случај и заснован.

Из Управе царине подсећају да царинска служба има две телефонске линије, на које је могуће да грађани пријаве све неправилности у раду царинских службеника – отворена царинска линија 064/732 и дежурна телефонска линија Унутрашње контроле 066/ 303-300.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.