Холивуд римејк
Од нашег специјалног извештача
Карлове Вари, 5. јула – Један од најпопуларнијих и најпосећенијих програма 42. фестивала у Карловим Варима, без сумње је "Нови Холивуд", у који су уврштени филмови настали у плодотворном периоду 60-их и 70-их година прошлог века, чије су копије сада рестауриране. И, управо три личности, Сибил Шепард, Бад Корт и Монти Хелман, које су имале велику улогу у настанку револуционарног "новог Холивуда", ових су дана на удару фестивалских извештача и узавреле публике која већ традиционално испуњава дворане до последњег места.
Бад Корт, сада већ времешна али и даље енергична звезда Алтмановог култног класика "Харолд и Мод" (1971), освојио је срца публике када је изјавио да се у време настанка овог филма "осећао као илегалац у малој подземној заједници која је сматрала да ће овим филмом променити неправедно друштво".
Редитељ Монти Хелман био је изричит када је рекао да "мрзи глупе филмове" који се не снимају само у Холивуду већ и у другим земљама света. "Добар и квалитетан филм је постао реткост и зато га треба чувати и показивати свима", изјавио је Хелман.
Сибил Шепард је доживела овације када је, причајући о својој нагости у филму "Последња биоскопска представа" Питера Богдановича (из 1971), који ју је својевремено прославио, изјавила и следеће: "Сирова прича није била романтизована ни на тренутак, а голотиња у филму била је у то време и више него шокантна. Нарочито за моју мајку!". Шепардовој је синоћ додељена награда за допринос светском филму, а њен сусрет са публиком био је један од дирљивијих фестивалских догађаја...
Осим за "Нови Холивуд", велико интересовање влада и за филмове у програму "Исток на Западу" у којем је Голубовићева "Клопка" до сада оставила најбољи утисак. На жалост, то се не може рећи за филмове из главног такмичарског програма који полако али сигурно остају у сенци свега осталог. Још једном се показало да је уметничкој директорки Еви Заораловој веома тешко да у међусезони између Берлина, Кана, Венеције, Торонта и Монтреала, пронађе добре премијерне филмове за свој фестивал А категорије. До сада, најбољи утисак оставили су норвешки филм "Уметност негативног мишљења" Барда Бреинена – црнохуморна комедија о људима са посебним потребама, исландски филм "Усијани град" Балтазара Кормакура – породично-психолошки трилер и топли италијански филм "Saturno contro" Ферзана Озтепека (редитеља турског порекла), добитника "Кристалног глобуса" 2003. за филм "Кроз прозорско окно".
У конкуренцији је виђен и просечни мађарски филм "Долина" Золтана Комондија и не толико успешан филм "Обрезивање винограда" јужнокорејског редитеља Мин Бунг Хуна, у којем се аутор бави феноменом све већег броја католика у својој земљи. Чланове чешке публике добро је загрејао и словачки документарац "Мартин Сливка – човек који је садио дрвеће" Мартина Шулика, необичан филм о још необичнијем уметнику, једној од најважнијих фигура у словачкој кинематографији и култури. Захваљујући филму и интернационална публика упознаје Сливку као зачетника етнолошког документарног филма, редитеља, сценаристу, драматурга, филмског теоретичара, педагога и етнографа. За многе у свету филма, Мартин Сливка је био и остаће "човек са љубазним лицем, великим срцем и предивном пријатељском душом"...
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


