Један град - два маратона
Шабац - Сутра ће на Сави код Шапца бити одржан 38. пливачки маратон Јарак-Шабац (18,7 км). Организатори, окупљени око Субнора и Милорада Рајшића, легенде шабачког маратонског пливања и једног од оснивача ове традиционалне манифестације, познате као "Трка мира", најавили су учешће тридесетак такмичара из Македоније, Словеније, Мађарске, Русије, Црне Горе и Србије, али и богат пратећи програм на плажи Стари град.
Међутим, оно што је интересантно јесте то да је 15. јула, на истој деоници од Јарка до Шапца, већ одржан - такође 38. шабачки пливачки маратон! Претходна манифестација организована је под патронатом локалне самоуправе и бодована је као гран при трка Међународне пливачке федерације (ФИНА), са наградним фондом од 10.000 долара. Са "путујућим циркусом" светских пливача снаге је одмерило само двоје такмичара из Србије (по један у мушкој и женској конкуренцији), а нико из града домаћина.
- Наш маратон је с правом назван "Трка мира", јер на тај начин обележавамо страдање 4.500 Шапчана, које су немачки војници у септембру 1941. године терали да трче двадесет километара до логора у сремском селу Јарак, од којих је око 250 убијено на том крвавом маршу. Ово је истински празник пливања, који желимо да негујемо као спорт младих, а не да то буде прилика за добру зараду професионалаца - каже за "Политику" Милорад Рајшић, ветеран који је досад пропустио само два маратона, а победио на двадесет трка.
Пливачки маратон Јарак-Шабац установљен је 1970. године, а већ следећег лета постао је међународна манифестација. Захваљујући несебичном ангажовању ентузијаста, а посебно уредника програма у шабачком Дому омладине Љубомира Костића, досегао је изузетно високо 11. место на светској ранг-листи. Савом су пливали великани попут Мохамеда али Јасена, Даријуша Тасарека, Марина Шољана, Наце Мајцена, Ирене Холенијевске, Микеле Кастања, Гизеле Славичек... А парирали су им Шапчани - Милорад Рајшић, Драган Филиповић, Михаљ Новковић, Небојша Познановић, Љубомир Јеличић, Дражен Поповић, Олга Савић, Наташа Папић...
- Од нашег маратона општина је 2004. године присвојила традицију, а променила је чак и време одржавања, које је увек било у првој седмици августа. То је револтирало све старе пливаче из Шапца, због чега смо одлучили да трку сачувамо, поготово што је нисмо прекидали ни у години бомбардовања НАТО-а, када је Сава била пуна мина и других убојних средстава. У организацију се укључио Субнор, а за разлику од локалне власти, која из општинског буџета издваја велика средства за награде и стално запосленог директора "свог" маратона, помажу нам многи људи добре воље - истиче Рајшић.
Поред главне трке, у суботу на Сави пливаће се и "Меморијал Љубомир - Љупче Костић" на 4,5 километара у спомен на рано преминулог уредника Дома омладине. За најмлађе су организована такмичења на краћим деоницама, а биће одржане и четири кајакашке трке. Промотори маратона су Словенац Наце Мајцен, који је више пута побеђивао у овој трци, и шабачки кајакаш Милан Ђенадић, освајач златних медаља на светском и европском првенству, а специјални гост је такође прослављени македонски маратонац Дики Бојаџи.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


