Среда, 08.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Американци опаснији од талибана

Даље присуство америчких специјалних јединица у Хелманду на авганистанском југу не само да је непотребно него је и штетно, јер доприноси порасту броја цивилних жртава и сразмерно томе нетрпељивости локалног становништва према страним трупама, па би Американци стога требало што пре да напусте провинцију.

Ово је суштина захтева који је према упућеним изворима један виши британски официр проследио америчким партнерима у здруженој мисији у Авганистану, објавио је ове недеље најпре "Интернешенел хералд трибјун", а јуче и лондонски "Гардијан". Потез, свакако неуобичајен за односе међу прекоатлантским савезницима, познаваоце прилика није много изненадио јер осликава расположење и тежину ситуације на терену на којем су у току две паралелне војне операције, једна коју води НАТО и друга само америчка, под шифрованим називом "Дуготрајна слобода".

Хелманд, упориште талибанских одметника и центар светске производње опијума, најтврђи орах, у подели зона одговорности међу чланицама Атлантског пакта пао је под британску команду.

Тамо је стационирано 6.000 британских војника, уз малу испомоћ Естонаца и Данаца, док су амерички специјалци придружени авганистанским снагама безбедности као саветници. У Хелманду ће овогодишњи принос на пољима мака премашити, према прогнозама експерата УН, прошлогодишњи рекорд – што је "крајње разочаравајући" податак, речено је у Лондону.

У поређењу са прошлом годином видљив је, међутим, и пораст броја цивилних жртава, 300 у првих седам месеци 2007. према 230 у целој 2006. То нису, у највећем броју случајева, жртве талибанских напада. Погибије мештана, махом жена и деце, а често и читавих породица, као и ужасна рањавања, последица су интензивног америчког бомбардовања одређених подручја током акција специјалаца против талибана. Пошто Американци делују у малим групама од по 12 припадника, потпора из ваздуха им је неопходна у случају окршаја са многобројнијом герилском јединицом.

Британци кажу да Американци, због поменутих ваздушних акција, имају "лавовски удео" у трагичном билансу у Хелманду, али уједно и напомињу да нема више потребе за ангажовањем тих специјалних снага, јер су талибани у међувремену ослабљени и разбијени, а сада је много важније окренути се обнови и развоју, за шта је неопходна подршка и спремност месног становништва.

Америчке специјалне јединице изазивају подозрење савезника и због тога што потпадају под независни ланац командовања, директно из америчког штаба у Баграму, за њих важе другачија правила, имају другачију униформу, а британски официри чак немају увид ни у оружје које користе, наводе медији.

Упркос оваквом стању ствари, две стране званично негирају постојање било каквих проблема. Портпарол британских снага у Хелманду пуковник Чарли Мајо похвалио се да је сарадња са специјалцима "сјајна". Томе је додао и "дежурни" аргумент, односно објаснио да талибани намерно бирају густо насељене области одакле ће дејствовати, па је у таквим околностима цивилне жртве немогуће избећи.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.