Умрла мајка и обе бебе
Крушевац –На Гинеколошко-акушерском одељењу Здравственог центра у Крушевцу пре двадесетак дана обављен је порођај са смртним исходом двоје близанаца. За породицу је тада утешно звучало објашњење да је мајка спасена. Слађана Јефтић (34) из Макрешана код Крушевца, потом је, 10. августа, пребачена у Ургентни центар у Београду, али је, 17 дана касније из те установе стигла тужна вест: и мајка је преминула.
Један порођај је тако однео три живота. Иза Слађане су остала два сина, један од четири, а други од четрнаест година. Њен отац, Радиша Миљковић, металски радник ИМК "14. октобар", поднео је кривичне пријаве Полицијској управи и Општинском јавном тужилаштву, окривљујући лекаре за смрт своје кћери и двоје близанаца. У пријави је навео да је његова кћерка, иначе незапослени медицински техничар, још 4. августа осетила гушење и затражила помоћ у амбуланти Хитне помоћи. Слађана, по изјави оца Радише, није била болесна жена, због чега и сумња у рад крушевачких лекара.
Из Хитне помоћи Слађана је пребачена на Гинеколошко-акушерско одељење, где је дежурни лекар Благоје Миловановић, после прегледа који су обављени и на интерном и грудном одељењу, констатовао тегобе у виду гушења. Утврдио је да се налази у деветом месецу трудноће и да је очекивани термин за порођај 2. септембар. Слађанин отац Радиша тврди да је др Миловановић рекао да је 12. август најранији термин за порођај.
Како се породиља није осећала добро, порођај је обављен царским резом 8. августа у 12 сати, али су бебе већ биле мртве. Слађана је потом пребачена на Хируршко одељење, добивши собу интензивне неге. Наредног дана, 9. августа, помоћ јој је указана на интерном одељењу, где је остала дан и ноћ, уз констатацију да јој је ослабио срчани мишић, а потом је пребачена у Ургентни центар у Београду.
Нажалост, из Београда је 27. августа стигла вест да је Слађана преминула. Инспекцијски надзор, по пријави Слађаниних родитеља Радише и Радмиле Миљковић, извршен је још 21. августа, после рођења мртвих близанаца, а у време док се мајка налазила на лечењу у Београду.
Републички здравствени инспектор Славољуб Ивошевић разматрао је процедуру у крушевачком Здравственом центру и констатовао да је др Војкан Кулић, генерални директор, формирао комисију за проверу стручног рада, која је обавила увид у целокупну медицинску документацију пацијенткиње Слађане Јефтић. Комисија је констатовала да је постојао уредан ток иначе ризичне близаначке трудноће и да је у 36. недељи трудници пружена сва адекватна, хитна и неопходна помоћ, уз дијагностичке процедуре које одговарају медицинској доктрини.
"На основу амнестичких података о почетку субјективних тегоба и клиничког тока болести, највероватније је у питању перипартална срчана слабост, што је довело до поменутих компликација и виталне угрожености плодова и породиље", каже се, поред осталог, у извештају стручне медицинске комисије, који је урађен после смрти близанаца и упућивања мајке на даље лечење у Београд.
Родитељи Слађане Јефтић, након њене смрти, поднели су кривичне пријаве, које су проследили и министарствима здравља, унутрашњих послова и правде. У Здравственом центру Крушевац, после свега, нема званичних изјава. У информативној служби кажу да дубоко жале и саосећају са породицом Слађане Јефтић. Генерални директор др Војкан Кулић је на годишњем одмору, а лекари не могу да дају изјаве док се не обави још један инспекцијски надзор, анализа обдукционог налаза и испитивање које ће урадити надлежни истражни органи.Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


