Грчка се неће слепо повиновати ЕУ
Од нашег дописника
Атина – Прва званична посета из Европе новој грчкој влади показала је да са Атином неће бити лако и да ће морати да се преговара на другачији начин него досад. Сусрет премијера Алексиса Ципраса са председником Европског парламент Мартином Шулцом био је прилика да се појасни концепт кога ће се, када је реч о даљим односима са европским повериоцима, држати левичарска влада.
Премијер Ципрас је прецизирао да намера Атине није доношење једностраних одлука, већ трагање за финансијским решењима која су прихватљива за Грчку. То значи да Грчка неће одустати од својих обавеза када је реч о враћању дугова, да остаје отворена за сваку врсту преговора, али да се убудуће неће слепо повиновати ЕУ.
„Четири године народ је страдао због неуспешног програм, плаћајући због недопустивих односа финансијске олигархије и претходног режима који их је штитио. Желим да знате да је ова влада спремна да прекине такву праксу”, изјавио је премијер Ципрас и нагласио да влада планира радикалне реформе, продуктивну реконструкцију и борбу за раст привреде без драстичних мера штедње.
Председник Европског парламента који из Атине путује директно у Берлин наглашава задовољство разговорима у Атини, где је, како је рекао на прес-конференцији, Ципрасова влада показала спремност да о питањима финансирања разговара са партнерима, без доношења једностраних решења. Иако је нагласио да има још много питања о којима треба разговарати, Шулц је подвукао да је у Грчку дошао зато што „верује у европску политику и сматра да треба разговарати један са другим, а не – говорити један о другом”. Следећи гост за преговарачким столом у Атини је председник Еврогрупе Јерун Дејселблум, са којим ће разговори сигурно бити много конкретнији, мада он тврди да је у Атини „не да би преговарао, већ да би се ближе упознао с новом владом”.
Велику забринутост страних инвеститора изазвао је иначе став грчке владе да ће обуставити процес приватизације и преиспитати већ раније закључене уговоре у тој сфери. Заустављање приватизације лука Пиреј и Солун створило би озбиљан проблем у односима са Пекингом. Кинеско министарство економије је, како преноси овдашња штампа, изразило наду и упутило молбу новој грчкој влади да „заштити права и легитимне интересе кинеских компанија у Грчкој”.
Проблем обуставе приватизације односи се и на грчке електране, где је, према одлуци претходне владе, 30 одсто требало да буде продато приватним групацијама у склопу плана о либерализацији грчког енергетског тржишта.
Ципрасова влада је обећала да ће приватизацију државне имовине зауставити зато што је претходна влада пристала на продају државних актива у замену за добијање међународног пакета помоћи.
У првој реакцији Москва поручује да ће, уколико нова влада буде анулирала договор о приватизацији грчке железнице, заједно са Атином трагати за новим облицима сарадње у овој сфери и да ће обострано прихватљиво решење бити нађено.
Иначе, грчке банке су тренутно у незавидном положају јер је њихова ликвидност озбиљно угрожена. Према последњим подацима, за десетак дана из банака је повучено преко 14 милијарди евра штедње, али се очекује да ће упоредо са првим потезима нове владе почети да се враћа и поверење штедиша, бар оног имућнијег дела.
Велику пажњу изазвала је најава заменика министра за административне реформе који тврди да ће за месец дана на посао бити враћено од 2.500 до 3.500 незаконито отпуштених државних службеника. Јоргос Кутрагалос у изјави за ТВ Скај тврди да има довољно новца за овакву одлуку и да нема разлога за бригу.
Иначе, прва одлука коју је донео нови министар Јанис Варуфакис односи се на чистачице, које већ месецима у шаторима у центру града штрајкују због одлуке претходне владе да буду први државни службеници који ће бити отпуштени. Оне су га дочекале са сузама и загрљајима када им је, посетивши их, саопштио да се поново враћају на своја радна места.
Још један гест нове владе о коме се прича јесте одлука да се испред зграде парламента код Споменика незнаном војнику на Тргу Синтагма уклони метална ограда која је досад, приликом масовних манифестација, спречавала демонстранте да приђу ближе згради.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


