Уторак, 14.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Филмске приче о јунацима из Великог рата

Шест филмова о знаменитим Ужичанима из Првог светског рата снимили ђаци и професори да би млади боље спознали локалну историју
Филмске приче о јунацима из Великог рата
Неки од споменика ужичким јунацима (Фото: С. Јовичић)

Ужице – Шта ововремени Ужичани знају о оним својим суграђанима који су се посебном храброшћу истицали у време Великог рата? Да ли су чули за Ленку Рабасовић, неустрашиву хајдучицу која се од аустроугарског окупационог терора и неправде одметнула у планину? Како је мајор Коста Тодоровић прве ратне године јуначки страдао певајући српску химну док га је непријатељ спаљивао на ломачи? По чему се у то доба истакла несаломива учитељица Љубица Чакаревић, каква јунаштва је чинио херој Мачковог камена Душан Пурић, по чему ће се увек памтити писац тог времена Милутин Ускоковић...

О свему томе занимљиво и поучно сведочи овде управо представљени пројекат „Споменици говоре – (Не)заборављени Ужичани у Првом светском рату“. То је занимљив филмски искорак овдашњих школа, финансиран градским средствима, ка бољем препознавању локалне историје.

У оквиру пројекта укупно шест кратких документарних филмова (сви заједно трају око једног сата) о поменутим личностима снимили су ужички ђаци и њихови професори историје. Током протекла четири месеца настале су те филмске приче о Душану, Кости, Љубици, Ленки, Милутину, Малиши, Тихомиру. Историју су у филм преточили 33 ученика ужичке Гимназије, Економске, Техничке „Радоје Љубичић“ и ОШ „Стари град“ под вођством аутора пројекта, овдашњих професора историје Снежане Недељковић (координатор), Весне Лучић, Душице Илић и Оливера Мићића-Бућића. Помогла је и мултимедијална секција Високе пословно-техничке школе. Тај омаж јунацима славног времена побрао је аплаузе приликом премијерног приказивања у препуној сали ужичког Градског културног центра.

Све је почело од прошлогодишњег конкурса града Ужица за финансирање једног оваквог подухвата, корисног за младе. Историчари су се укључили, осмислили идеју и конкурисали, а затим окупили ђаке који су с ентузијазмом глумили у кратким филмовима, говорили текстове, помагали у снимању.

– Пошли смо од замисли да представимо Ужичане из Великог рата о којима нема видео записа и недовољно се зна, а чији споменици овде постоје. Такође, и да укажемо да је те споменике потребно боље одржавати. Желимо да у ово време, кад се промовише примитивизам а поништава култура сећања, скренемо пажњу на нашу славну прошлост и људе јаких моралних вредности, који су посебно држали до части, слободе, правде, поштења. Па да ове филмове што више Ужичана погледа – казала је за наш лист професорка Весна Лучић.

А филмови, после премијере у ГКЦ-у, ускоро долазе и пред ђаке: у наредних месец дана биће приказани у већини школа у граду.

Коментари0
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.