Уторак, 14.07.2026. ✝ Верски календар € Курсна листа

Избеглице ухапшене због сумње да су терористи

Немачки министар унутрашњих послова Томас де Мезијер каже да ухваћени Сиријци имају везе с терористима који су извршили нападе у Паризу
Избеглице ухапшене због сумње да су терористи
Томас де Мезијер (Фото Ројтерс/Ханибал Ханшке)

Од нашег дописника

Франкфурт, Хајделберг – Немачка полиција је у избегличким домовима у северној покрајини Шлезвиг-Холштајн ухапсила три Сиријца због сумње да их је терористичка организација Исламска држава (ИД) међу избеглицама прошлог новембра послала у Немачку да би „или извршили неке (терористичке) акције о којима су већ обавештени или сачекали даља упутства”.

Немачки савезни министар унутрашњих послова Томас де Мезијер рекао је да ухапшени имају везе и са терористима ИД који су у новембру прошле године извршили нападе у Паризу. Министар је саопштио да је ову тројицу Сиријаца у Европу прокријумчарила иста организација која је прошверцовала и париске нападаче, при чему је утврђено и да су им путна документа израђена у истој радионици.

„Ова тројица могли да буду (терористичка) ћелија ’спавача’”, изјавио је Де Мезијер о Сиријцима који су у Немачку дошли избегличком рутом преко Турске, Грчке и Балкана.

Полиција је наводно недељама ове младиће пратила и прислушкивала њихове телефонске разговоре, након што је добила дојаву о њима од немачке државне безбедности. У сличним акцијама, немачка полиција је у јуну ухапсила три Сиријца под сумњом да су планирали напад у центру Диселдорфа.

Како је ових дана објавио дневни лист „Велт”, немачке службе безбедности процењују да се хиљаде исламистичких екстремиста који су рођени у земљама ЕУ враћају кући након све интензивнијих сукоба у Сирији и Ираку, у којима ИД полако губи заузете територије.

И министар Де Мезијер је пре неколико дана у разговору за таблоид „Билд” упозорио на опасност од терористичких напада које могу да спроведу како мале групе тако и усамљени саморадикализовани нападачи.

„Никада у историји Немачке нисмо на нашој територији имали толико много људи који би могли да изврше терористички напад”, рекао је он. „Више од 520 људи који се тренутно налазе на територији Немачке способни су да, инспирисани џихадом, изведу неочекиване и терористичке нападе застрашујућих размера.”

Он је навео да се, осим потенцијалних џихадиста, на територији Немачке тренутно налази и 360 људи који су у блиским везама са њима и могли би да им обезбеде помоћ у припремању напада или скривању терориста.

„Данас је Немачка угрожена са две стране. И од оних који долазе (међу избеглицама) и од ’усамљених вукова’. Обе претње су сада веома реалне”, рекао је министар, наглашавајући да не би требало упирати прстом ка муслиманима и позивајући муслиманске заједнице у Немачкој да реагују уколико примете некога за кога се сумња да је радикализован.

Коментари1
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.