Млађан Динкић испитиван у СБПОК-у
Бивши министар финансија Млађан Динкић испитиван је у Служби за борбу против организованог криминала (СБПОК). Динкић је у својству грађанина саслушаван по налогу Тужилаштва за организовани криминал због наводних сумњи да је у неколико наврата злоупотребио службени положај и оштетио државни буџет за више десетина милиона евра.
Бивши министар и некадашњи гувернер Народне банке Југославије одазвао се позиву полиције и сам дошао у просторије СБПОК-а у Макишу.
Како сазнајемо, инспекторе је највише занимала продаја „Мобтела” и изградња Топионице бакра и Фабрике сумпорне киселине у Рударско-топионичарском басену Бор.
Након информативног разговора, некадашњи гувернер Народне банке Југославије је присутним новинарима изјавио да су га питали за више различитих случајева, напоменувши да су полицајци били коректни према њему, преноси Танјуг.
Између осталог, рекао је Динкић, питали су га и за продају „Мобтела”, коју је оценио као најуспешније спроведену приватизацију у Србији. Упитан да ли то може да има везе са повратком Богољуба Карића у Србију, бивши министар финансија је рекао да не би требало.
На питање да прокоментарише писање медија да је позван да да изјаву поводом топионице у Бору и да је неко поднео кривичну пријаву против њега, Динкић је одговорио да је говорио о различитим темама од 2001. до 2013. године, а да су кривичне пријаве углавном анонимне.
„Важно је шта је истина, а истина је на мојој страни. Немам чега да се стидим, ја се поносим оним што сам радио за Србију и спреман сам да објасним свима шта год их интересује”, рекао је Динкић.
Упитан да ли његово саслушање има политичку позадину, Динкић је рекао да то никад није искључено, те да увек приступа професионално свему што је радио.
„Радо ћу се увек одазвати на сваки позив полиције и објаснити све што ме питају. Истина је на мојој страни. Овде сам у Србији, нигде не идем, и да ме 100 пута зову, увек ћу одговорити”, рекао је Млађан Динкић.
Невладина организација Центар за истраживање корупције (ЦИК) објавила је на свом интернет порталу да је Млађан Динкић у полицији саслушаван на основу кривичне пријаве по којој је Тужилаштво за организовани криминал доставило полицији захтев да изврши провере.
Према сазнањима ЦИК-а, Динкић је између осталог испитиван у вези са евентуалним злоупотребама приликом изградње Топионице бакра и изградње Фабрике сумпорне киселине у Рударско-топионичарском басену Бор. У тој кривичној пријави, пише портал, наведено је да је више особа, међу којима и Динкић, закључило штетне уговоре по РТБ Бор, а самим тим по државни буџет.
Наводно, фирма са којом је закључен уговор неосновано је увећавала цене радова и фиктивно изводила радове, чиме су одређене особе и Млађан Динкић наводно противзаконито за себе прибавили око 50 милиона евра.
Овај портал наводи и да је полиција проверавала околности оснивања и продаје предузећа „Моби 63”.
ЦИК наводи да је према пријави која је поднета, предузећу „Холденхурст Холдинг” признат и уписан неновчани улог од 30 одсто, а да су преузете обавезе биле мање. Уколико неновчани улог предузећа „Холденхурс Холдинг” није утврђен на одговарајући начин, државни буџет је претрпео штету која би тек требало да се утврди.
Дуг „Мобтела” је, наводи ЦИК, пренет на Републику Србију у облику неновчаног удела државе у новооснованом предузећу „Моби 63”, који је приликом продаје „Теленору” процењен на 70 одсто за Републику Србију и 30 одсто за „Холденхурст Холдинг”. Наводно се сумња у стварну вредност ове процене.
Динкић је, подсетимо, у то време био министар финансија и председник радне групе за вођење преговора са потенцијалним инвеститорима за мобилну телефонију Србије.
Из Тужилаштва за организовани криминал није одговорено на питања „Политике” због чега полиција саслушава Млађана Динкића, о којим кривичним пријавама је реч и за која се конкретно кривична дела терети бивши министар финансија.
Једна од истрага која је вођена против бившег министра Млађана Динкића, подсетимо, обустављена је крајем прошле године.
Тужилаштво за организовани криминал је 26. децембра саопштило да је обуставило истрагу која се од 30. децембра 2014. године водила због сумње да је Динкић злоупотребио службени положај.
На основу прикупљених доказа у истрази, закључено је да у радњама осумњиченог Динкића нема свих елемената кривичног дела за које је био осумњичен.
Некадашњи министар финансија сумњичио се да је са 13 пословних банака закључио споразуме, којима је крајем 2002. године без накнаде, на период од три године, дата на коришћење имовина тадашње Савезне Републике Југославије.
Имовину је користила Народна банка Југославије – Завод за обрачун и плаћање, и то службене просторије са комплетном опремом. Обавеза банака је била да преузму у радни однос одређени број запослених из Народне банке Југославије – Завода за обрачун и плаћање.
Подели ову вест






Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.