Власт у Косјерићу зависи од малих странака
Косјерић – Кад се погледају резултати управо завршених редовних локалних избора у Косјерићу, неспоран је најбољи изборни учинак коалиције СНС–СПС–ПУПС–СДПС (која је владала овом општином) са 10 освојених одборничких мандата од укупно 27.
Али формирање нове општинске власти, како ствари стоје, сада више зависи од воље малих странака, чија одлука може да претегне у томе да ли ће напредњаци с партнерима и даље владати Косјерићем или садашња опозиција.
Таквој оцени у прилог иду резултати осталих партија и листа које су учествовале на овим изборима. Коалиција око Демократске странке (ДС–СПО–ЛДП) добила је пет мандата, листа „За здраву Србију – Милан Стаматовић” три, ДСС такође три, а по два Српска народна партија, Нова Србија и Покрет социјалиста.
Уколико се зна да је 14 одборника довољно да се влада Косјерићем, владајућа већина треба да обезбеди још најмање четири мандата од других странака. Косјерићани процењују да ће Покрет социјалиста сигурно бити уз напредњаке, али су неизвесна остала два мандата. Овдашња владајућа коалиција верује да би ДСС, НС и СНП могли постати део нове владајуће већине, тим пре што су ДСС и НС већ то били у досадашњој власти. Но и опозиција, предвођена Демократском странком, овде има своје рачунице, очекивања и обављене преговоре.
Упитан да ли се већ зна ко би могао да предводи Косјерић, председник ове општине Милијан Стојанић (СНС) изјавио је за наш лист да је то, малтене, готова ствар и да ће напредњаци задржати власт.
– Изборним резултатима смо задовољни, али могло је и боље. Било је некоректности појединих опозиционих странака, но ипак смо добили највише гласова. Сада крећемо у формирање власти – одговара кувар председник Стојанић и образлаже:
– Већ смо сигурних 15 мандата обезбедили. Наша коалиција овде има верне сараднике у ДСС и Новој Србији, који су у досадашњој власти били са СНС, па ће и убудуће остати с нама. А с обзиром да желимо ширу коалицију, преговарамо и са Српском народном партијом да уђе у локалну власт. Али нећемо водити такве разговоре са Демократском странком и Миланом Стаматовићем. Циљ нам је да и у новом мандату уређујемо улице и путеве, развијамо пољопривреду, покренемо инвестиције, као што је недавно почела већу производњу и извоз фабрика флаширане воде у Дубници – каже Стојанић додајући да ће он остати на функцији председника општине.
Но нису косјерићки представници ДСС, НС и СНП тако убеђени у већ виђену коалицију с напредњацима. Иван Ликић, председник ОО ДСС Косјерић, каже да о томе тек треба да се разговара:
– Разговараћемо и са влашћу и са опозицијом. Ништа још нисмо договорили, такве тврдње су преурањене. Већ смо разговарали с коалицијом око ДС, али ништа није договорено, док од СНС нисмо ни добили позив за разговор. Први циљ нам јачање странке, а тек онда да ли ћемо и с ким ући у власт – истиче Ликић.
Слично говори и Гордана Марковић, председница ОО Нове Србије, која каже да је прерано два дана после избора одлучити ко ће с ким у власт: – Не може да се тврди да је договорено наше учешће у власти. Све опције су могуће. Опозиција нас је већ звала на разговоре, позиција још не. Ништа нисмо договорили.
По изјави Снежане Петровић, чланице Председништва Српске народне партије и народне посланице која је родом из Косјерића, постоје индиције да ће разговарати са СНС, али још ништа није договорено. – И опозиција нам нуди разговоре, видећемо шта ће бити. Ми смо веома задовољни изборним резултатом, јер смо се први пут као партија на овим изборима појавили – напомиње она.
Подели ову вест
Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.


