Продаја аута за биткоин
Биткоин манија, која је захватила регион, стигла је и код нас. Један продавац из Србије осмелио се на овакав корак. На сајту за продају половних аутомобила освануо је необичан оглас. Половни џип „мерцедес пух” продаје се за 90.000 евра, али и за виртуелни новац. У опису овог огласа наведено је „пожељно плаћање у биткоину”.
„Јутарњи лист” тако је јавио да се и у суседној Хрватској у замену за ову виртуелну валуту продају куће, слике, луксузни аутомобили, мобилни телефони, па чак и сет зимских ланаца.
Док економски стручњаци непрестано критикују биткоин, вредност ове виртуелне валуте не престаје да расте и јуче је износила више од 17.000 долара. Почетком недеље ова криптовалута своју премијеру имала је и на Чикашкој берзи. С обзиром на то да је већ првог дана трговања цена порасла 16 одсто, америчка агенција „Блумберг” јавила је да је биткоин на берзу стигао у великом стилу.
Наиме, у понедељак је почело трговање фјучерсима, односно терминским уговорима у којима се прецизира колико ће један биткоин вредети у јануару 2018. године. У преводу, инвеститори на берзи сада се „кладе” у ком смеру ће се кретати цена ових дигиталних новчаница. Како сада ствари стоје, тржиште и даље типује на раст вредности биткоина. Јер, вредност уговора који истиче у јануару већ првог дана трговања скочила је 2.440 долара, а цена је у једном тренутку ишла и до 18.850 долара. Трговање је чак у два наврата прекидано како би се спречила претерана колебљивост ове валуте, а медији преносе да је на почетку трговања сајт Чикашке берзе био преоптерећен.
Купац биткоина уједно је и једини власник ове криптовалуте. Уместо банковног рачуна власник региструје биткоин адресу, односно низ од 27 до 34 слова и бројева. То је заправо виртуелно поштанско сандуче са ког се биткоини шаљу или примају.
Јуче поподне фјучерси, са датумом 29. децембар 2017. године, трговали су се по цени већој од 18.500 долара. Међутим, инвеститори на дужи рок гледано, типују да ће цена биткоина наставити да расте, па су тако фјучерси са датумом 30. март јуче на берзи вредели више од 19.100 долара. Пре десетак дана биткоин је вредео 7.000 долара, што значи да је у релативно кратком временском року цена порасла око 150 одсто. Дакле, на дружи рок посматрано, инвеститори за сада не прогнозирају тако лудачки, већ знатно спорији раст. Али не прогнозирају ни пуцање спекулативног балона, као што економски експерти предвиђају. Ипак, вредност ових фјучерса на берзи може да се промени у секунди, па нема гаранције да до пролећа цена неће кренути у супротном правцу. Јер, све је то коцкање.
Нобеловац Џозеф Штиглиц чак тражи укидање биткоина. Он сматра да је ова криптовалута успешна само због потенцијала који има због анонимности. Његов колега Робер Шилер (такође нобеловац) апеловао је на финансијске инвеститоре да буду опрезни, јер биткоин као валута нема подршку ни влада ни финансијских регулатора.
Ова криптовалута нема ни подршку Народне банке Србије (НБС), а гувернерка Јоргованка Табаковић већ је изјављивала да је реч о спекулативном средству. Ипак, у Србији постоје платформе за куповину биткоина, као и банкомати на којима виртуелне новчанице могу да се мењају за праве. Да не буде забуне, без обзира на то што овдашња правна регулатива не препознаје ни ову ни било коју другу криптовалуту, трговање биткоином није ни забрањено законом.
Професор на Београдској банкарској академији Исмаил Мусабеговић отворено признаје да није инвестирао у биткоин иако је за то имао прилике.
– Нисам имао живаца да улажем у нешто чију вредност не могу да предвидим. Инвестирао сам у неке друге криптовалуте – каже наш саговорник.
Он, такође, ове дигиталне новчанице описује као „високо спекулативне”. Додаје да се за таква кретања на тржишту увек каже да су као дување балона и да је извесно да ће спекулативни мехур у једном тренутку пући. Оно што је непознаница је када ће се то догодити и на којој вредности ће се ова криптовалута приземити. Извесно је да, кад се пад вредности догоди, власнике биткоина неће имати ко да заштити, јер не постоји правна регулатива која би могла да осигура њихово улагање. Све губитке платиће сами.
– Са друге стране је чињеница да ће нова технологија, неповратно променити финансијски систем. За сада, биткоин још није средство којим се плаћа и није нешто што се чува као алтернатива. Његово кретање је потпуно непредвидиво, очекујем још веће лудовање на тржишту – каже Мусабеговић и додаје да је последњи раст цене управо био узрокован најавом де ће се фјучерси појавити на Чикашкој берзи.
Подсећања ради, биткоин је годину почео са ценом нижом од 1.000 долара, што значи да је његова вредност током године порасла невероватних 1700 одсто. Многи економисти и финансијски стручњаци верују да се иза невероватног успона те валуте крије ирационална манија инвеститора, налик оној која је вредност акција непрофитабилних стартап интернет компанија винула у небеске висине током деведесетих година прошлог века.
Подели ову вест







Комeнтар успeшно додат!
Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.