Субота, 14.06.2025. ✝ Верски календар € Курсна листа

А да већ једном тужимо НАТО

Биланс уништавања Србије: за 78 дана непрекидног бомбардовања Србије снаге НАТО-а дејствовале су пројектилима на 986 цивилних објеката, од чега је 119 потпуно уништено, а 867 тешко оштећено. На 113 локација бачено је 50.000 пројектила с осиромашеним уранијумом, а 57 објеката је гађано забрањеним касетним бомбама. Убијено је више од 2.500 цивила, међу којима је било 79 деце. На градска подручја избачено је 156 контејнера са 37.440 касетних бомби. Само материјална штета у Србији процењена је на више од 120 милијарди долара. Неколико светских лабораторија доказало је да је у том оружју постојао плутонијум који се налази само у нуклеарним електранама. Намерно су бомбардована хемијска, нафтна и електро постројења, где су нападачи тачно знали која количина јако опасних токсичних средстава постоји. И то је све отишло у ваздух, воду, земљу. Око два килограма гвожђа на сваког становника. „Хуманитарна акција” претворила се у хуманитарну катастрофу која траје.

Било би добро да већ једном тим врсних српских, али и правника из ЕУ и остатка света, срочи тужбу, а држава би могла да приложи и сакупи за судске таксе и трошкове поступка. Оформљен је специјални тим састављен од домаћих и страних лекара и стручњака који утврђује последице експлозија бомби са осиромашеним уранијумом, а други тим својевремено је најављиван да припрема тужбу против НАТО-а.

Најбитније је то што је италијански суд потврдио узрочно-последичну везу између осиромашеног уранијума и оболевања војника који су били на бомбардованој територији. Војницима оболелим од рака и породицама преминулих суд у Италији одобрио је надокнаду штете у висини од 200.000 до 500.000 евра. Ми треба да тражимо исту одштету за наше грађане. Италијанима је било потребно пет година да на суду докажу узрочно-последичну везу између бомбардовања осиромашеним уранијумом и оболевања од рака, а Србији је њиховим доказима посао олакшан.

Питање репарације и компензације је законито и логично. Чланице НАТО-а које су учествовале у бомбардовању морале би, ако се примене важећи међународни прописи, конвенције и резолуције, да исплате репарације за војне операције које су нам причиниле штету.

Србија јесте много закаснила са тужбама, али ратни злочини не застаревају. Планетарно је лицемерје да су осуђени многи људи који су бранили земљу, а нису осуђени они који су је бомбардовали. Од намере и идеје до конкретног поступка дуг је пут, али оклевање постаје чудно. Морамо да верујемо да ће НАТО морати кад-тад да исплати накнаду за штету насталу бомбардовањем 1999, а да тај новац искористимо за обнову уништеног.

НАТО и после 20 година сматра да је примена силе без одобрења Савета безбедности УН била неопходна и легитимна и да је бомбардовање постигло свој циљ. Седиште НАТО-а је у Бриселу, па би за почетак требало видети шта надлежни територијални суд у Бриселу мисли о том легитимитету.

Коментари41
Молимо вас да се у коментарима држите теме текста. Редакција Политике ONLINE задржава право да – уколико их процени као неумесне - скрати или не објави коментаре који садрже осврте на нечију личност и приватан живот, увреде на рачун аутора текста и/или чланова редакције „Политике“ као и било какву претњу, непристојан речник, говор мржње, расне и националне увреде или било какав незаконит садржај. Коментаре писане верзалом и линкове на друге сајтове не објављујемо. Политика ONLINE нема никакву обавезу образлагања одлука везаних за скраћивање коментара и њихово објављивање. Редакција не одговара за ставове читалаца изнесене у коментарима. Ваш коментар може садржати највише 1.000 појединачних карактера, и сматра се да сте слањем коментара потврдили сагласност са горе наведеним правилима.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Миран Рис
Свака Нормална држава би тужила све државе које су учествовале у агресији, појединачно и групно!!! Друго је питање коме послати тужбу? Треба је послати свим релевантним институцијама од УН па до Хага! Ми морамо да урадимо наше ради оних којих више нема...
marko
lepo nek svaka drzava clanica tog klana plati odstetu!!! tuziti ih pa nek tuzba stoji, vremena se menjaju!!
Sreten Bozic -Wongar
Da se Srbija nije oduprela NATO-u polsle pada Berlinskog zida - NATO bi stighao do Sibira.Iste godine kada je pobedjena Srbija i njeni borci stavljeni u Hasku tamnicu - Rusi su na vlast doveli Purina .
Ivan993
Mi njih ne mozemo, niti smo mogli, da tuzimo. Sila su, seme bi nam zatrli. Ali su se zaigrali.Ekonomski rat sa Kinom,trka u naoruzanju sa Rusijom,Nemci samo cekaju da se otrgnu sa Americkog lanca. Da ne pominjem Severnu Koreju, Venecuelu, Iran, jos dosta sukoba koje su zakuvali sirom sveta. A i duzni su previse. Za par decenija Americka drzavna obveznica ce da sluzi samo kao zamena za toalet papir.Amerika slabi, i verujem da cemo mi rodjeni posle 90te doziveti da vidimo njen kraj.Samo strpljivo.
Lepa Ribich
Lepa Ribich Nadajmo se da cete vi rodjeni posle 90te da dozivite da Srbija dobije ostetu za svirepo i nelegalno bombardovanje od strane Nato-a, najvise Amerikanaca, a i Kanadjana, Engleza, Francuza, cak I Italijana, sto mi je jako zao, jer ih smatram najmiroljbivijim narodom od svih zapadnih naroda. Sto se tice americkog velikog duga, pa oni ce samo nastaviti da stampaju dolare, a platice neki drugi narod gde zapocnu novi rat. Oni imaju veliko iskustvo u tome. Ali nicije nije doveka!
Драга Мирсин Сибничанин
Требало их је тужити још у време ничим неизазваног бомбардовања. Питање је само коме их тужити. Али и кад нема коме треба их тужити да оправдамо као народ себе јер ће неко у историји некад тумачити да смо били "криви" чим их нисмо тужили. Дакле, тужити неизопставно. Ако ни због чега другог да се оправдамо својој деци да смо неправедно нападнути и да ће Бог, ако други неће, казнити злотворе. А Бог зна када ће и како то учинити. Мали и праведни народи увек имају макар Бога за тужћбу и правду.

ПРИКАЖИ ЈОШ

Комeнтар успeшно додат!

Ваш комeнтар ћe бити видљив чим га администратор одобри.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.